Sahara – strefa pustynna położona w północnej Afryce. Jest ona największą gorącą pustynią na Ziemi (ma 9 064 300 km²), rozciągająca się na długości 5700 km od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie; od północy ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego. Znajduje się na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu. Wg doniesień miesięcznika "Wiedza i Życie" IV/2008: Sahara rejteruje. Na podstawie zdjęć satelitarnych pierwszy ogłosił to w 2002 roku Chris Reij z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie. Niektóre prognozy mówią nawet, że do północnej Afryki powrócą niedługo deszcze i znów, jak przed tysiącami lat, pokryje się ona sawanną, a wyschnięte studnie wypełnią się wodą. Może to być przykład pozytywnego efektu zmiany klimatu.
Sahara jest bardzo słabo zaludniona, zamieszkane głównie są oazy (np. Al-Farafira, Biskira, Sabha, Tukkurt), gdzie uprawia się palmę daktylową i zboża, na niektórych terenach prowadzi się koczowniczy chów wielbłądów, kóz i owiec. Północna część Sahary posiada złoża ropy naftowej i gazu ziemnego (głównie Algieria, Libia), eksploatuje się też m.in.: rudy żelaza, fosforyty, sól kamienną, uran. Sahara jest przecięta kilkoma magistralami samochodowymi i drogami karawanowym. W oazach zyja przedewszystkim arabowie.Zycie zawsze bylo tam trudne. utrudniaja je min.:piaski, susza, ograniczony dostęp do wody, upały, mało roślin, niszczejący grunt (gleba), ekstremalne temperatury, pustynie kamienne i żwirowe, gorące i porywiste wiatry, burze piaskowe.
Wcześniejsze: mała dostępnosc wody , trudny pobyt . Teraz : Wieksza dostępnosć wody. Czynniki pozwalające człowiekowi przetrwac :) .