Do przygotowania dżemu morelowego należy zużyć 1 kg cukru na 2 kg owoców. Ile trzeba zapłacić za cukier potrzebny do przerobenia 10 kg moreli, jeśli jego cena wynosi 3zl za 1kg?

Do przygotowania dżemu morelowego należy zużyć 1 kg cukru na 2 kg owoców. Ile trzeba zapłacić za cukier potrzebny do przerobenia 10 kg moreli, jeśli jego cena wynosi 3zl za 1kg?
Odpowiedź

1kg cukru-2kg owoców x cukru -10kg moreli x=(10*1)/2=5kg cukru 5*3=15zł

1kg cukru---na ---2kg owoców xkg cukru ----na --- 10kg owoców x = 10/2 = 5kg 5kg * 3zł/kg = 15zł

1 kg cukru na 2 kg moreli=stosunek 1:2 Cena cukru=3 zł na 1 kg=15 zł Morele=10 kg Cukier=5 kg 1/2×10 kg=5 kg 3 zł×5=15 zł Odp.:Za cukier trzeba będzie zapłacić 15 zł.

Dodaj swoją odpowiedź