Zadanie z "Kamieni na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Czy Alek, Rudy i Zośka mogą być wzorami do naśladowania dla młodego pokolenia? Odpowiedź uzasadnij (10 zdań)

Zadanie z "Kamieni na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Czy Alek, Rudy i Zośka mogą być wzorami do naśladowania dla młodego pokolenia? Odpowiedź uzasadnij (10 zdań)
Odpowiedź

Myślę, że tak, byli odważni!

Tak, są. Cechuje ich patriotyzm, miłosc do ojczyzny do drugiego człowieka, pracowitosc, pomocnosc, honor, walcza w obronie kraju, ;))) ubierz w slowa ;]

Alek i Rudy mogą być autorytetami. Wojny, bitwy wymagały wielkich czynów, które prowadziły do zwycięstw. Wszyscy mówią, piszą, pamiętają tylko o tych najwybitniejszych osobistościach, przywódcach. Nikt nie zauważa mniej znanych ludzi, którzy swoim zachowaniem, walką mieli również wpływ na dzieje historii. Kamiński w książce ?Kamienie na szaniec? przedstawił sposoby walki Polaków z okupantem. Zośka, Alek i Rudy oraz ich koledzy stawiali czoła faszystom, tworząc zgrany zespół oparty na przyjaźni. Przeżywali razem niepowodzenia i cieszyli się z małych zwycięstw nad wrogiem. Należy zaznaczyć, że walka chłopców poprzez Mały Sabotaż miała duże znaczenie psychologiczne w pokonywaniu okupanta. Zrywanie flag hitlerowskich z urzędów i instytucji, zagazowywanie sal kinowych, w których wyświetlano faszystowskie filmy propagandowe, malowanie na murach kotwic, czyli symbolu Polski Walczącej. Takie działania pokazywały hitlerowcom, że nie mogą w Polsce czuć się bezpiecznie, że Polacy żyją i walczą o wolność. Potwierdzeniem tych słów jest cytat: ?Chodziło o to, by Niemiec widział i czuł, że pobity kraj nie został pokonany, że go jako okupanta nienawidzi?. Warto również zauważyć, iż Zośka, Alek i Rudy dążyli do tego, aby powiększać własną wiedzę ?ci chłopcy kończyli swe szkoły, i to, na ogół z dobrymi wynikami?. Jak również, by pomagać innym w nauce. Poprzez uczenie się, chłopcy pielęgnowali tradycje, obyczaje i historię Polski. Z kolei przejdę do dywersji. Pod koniec 1942 roku Zośkę, Alka i Rudego przydzielono do Grup Szturmowych. Teraz do walki z okupantem mieli używać broń. Uczestniczyli w wielu akcjach przeciwko hitlerowcom. Wraz z kolegami wysadzili pociąg wiozący sprzęt wojenny na front Rosji. Zabijali SS-manów (chodź czuli się z tym źle). Nie należy zapominać również o przyjaźni i zaufaniu jakim darzyli się Zośka, Alek i Rudy. Swoje oddanie kolegom, Rudy udowodnił tym, że, kiedy złapali go faszyści nie wydał adresów przyjaciół, chociaż był katowany przez gestapo. Alek również poświęcił swoje życie. Został ranny w brzuch podczas akcji odbicia Rudego. Wkrótce umarł. Przytoczone argumenty wystarczą, by stwierdzić, że Zośka, Alek i Rudy są autorytetami dla współczesnych nastolatków. To, co robili z narażeniem życia dla Ojczyzny jest dla nas przykładem patriotyzmu, bohaterstwa i braterstwa. Powinniśmy być takimi ludźmi, jakimi byli Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki i Aleksy Dawidowski. Okres okupacji był czasem wielkiej próby charakterów, oni z tej próby wyszli zwycięsko, pokazali jak można ?pięknie umierać i PIĘKNIE ŻYĆ?.

Dodaj swoją odpowiedź