Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedna gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60zł. Jaka była cena jednej gumki a jaka jednej spinki ? Zadanie ma być rozwiązane poprzez układy równań.

Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedna gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60zł. Jaka była cena jednej gumki a jaka jednej spinki ? Zadanie ma być rozwiązane poprzez układy równań.
Odpowiedź

x - cena 1 gumki y - cena 1 spinki 4x+6y=4,80 x+10y=4,60 /*(-4) 4x+6y=4,80 -4x-40y=-18,40 ______________ -34y=-13,60 /:(-34) y=0,4 y=0,4 x+10*0,4=4,60 y=0,4 x=4,6-4 y=0,4 x=0,6 Odp. Cena jednej gumki wynosi 0,60 gr, a jednej spinki 0,40 gr.

x- gumki y- spinki klamra 4x+6y=4,80 x+ 10y=4,60 / * -4 klamra 4x+6y= 4,80 -4x-40y= - 18,40 _______________ - 34y= -13,60 /:-34 y= 0.40 [zł]- cena spinki x+10y=4,60 x+ 10*0,4=4,6 x+4=4,6 x=0,60 [zł] - cena gumki

Dodaj swoją odpowiedź