od tamtej pory rozpoczął się ustrój republikański czyli tak zwanu trój podział władzy ( wykonawcz , sądownicza , ustawodawcza)
Oświecenie jest takim prądem umysłowym, który polegał m.in. na krytyce dotychczasowych poglądów i stanu rzeczy. A sytuacja była wówczas taka, że we Francji i w całej prawie Europie takze istniał system feudalny, w którym stany uprzywilejowane żyły kosztem reszty społeczeństwa. Oświecenie jako ideologia burżuazji chciała to zmienić. Po za tym Oświecenie propagowało kult wiedzy i ludzkiego umysłu, przeciwstawiając te wartości "ciemnocie" i zabobonom, które charakteryzowały feudalizm. Ponadto Oświecenie stawiało na pierwszym miejscu człowieka jako jednostkę, propagując liberalizm, wolnośc jednostki, a przeciwstawiając to władzy absolutnej. Ogólnie więc Oświecenie krytykowało wszystko to co przeszkadzało człowiekowi być wolnym, występowało więc m.in. przeciwko monarchii absolutnej we Francji. Z tego protestu, połączonego z kryzysem politycznym i gospodarczym we Francji w II poł. XVIII w. zrodziła się rewolucja.
Oświecenie w Polsce i na świecie
W załączniku znajdziecie prace w formie pierwotnej, napisana przeze mnie na podstawię notatek z lekcji i podręcznika.
Oświecenie - nazywany wiekiem rozumu okres, w którym przywiązywano wielką wagę do siły rozumu. W związku z doce...
Charakterystyka epok historycznych.
ANTYK
Antyk (inaczej starożytność) to epoka, która obejmuje piśmiennictwo od czasów najdawniejszych (początki piśmiennictwa ok. XIII w. p.n.e.) do V w. n.e. Umowna data końca epoki starożytnej to 476 r. - data upadku Cesarstwa Z...