za dwa pączki i trzy ciasta agnieszka zapłaciła 6,90zł gdyby kupiła 3 pączki i 2 ciasta zapłaciła o 30 gr mniej . ile pączów mogłaby kupić agnieszka za 18zł

za dwa pączki i trzy ciasta agnieszka zapłaciła 6,90zł gdyby kupiła 3 pączki i 2 ciasta zapłaciła o 30 gr mniej . ile pączów mogłaby kupić agnieszka za 18zł
Odpowiedź

za dwa pączki i trzy ciasta agnieszka zapłaciła 6,90zł gdyby kupiła 3 pączki i 2 ciasta zapłaciła o 30 gr mniej . ile pączów mogłaby kupić agnieszka za 18zł x- cena pączka y- cena ciastka 2x+3y=6,9 /* 2 3x+2y=6,6 /*(-3) 4x+6y=13,8 -9x- 6y=-19,8 ---------------- dodaj -5x=-6 x=6/5 x=1,2 3x+2y=6,6 3*1,2+2y=6,6 2y=6,6-3,6 2y=3 y=1,5 Cena pączka to 1,2 zł 18:1,2=15 Za 18 zł mogłaby kupić 15 pączków

cena pączka = x cena ciastka = y 2x + 3y = 6,90 / *3 3x + 2y = 6,90-0,3 /*(-2) 6x +9y = 20,7 -6x -4y = -13,2 5y = 7,5 / :5 y = 1,5 y=1,5 2x + 3*1,5 = 6,90 y=1,5 2x = 6,90 -4,5 / :2 y=1,5 x=1,2 18: 1,2 = 15 aga za 18 zl moglaby kupic 15 paczkow :)

x - cena pączka y - cena ciastka 2x + 3y = 6,90 3x + 2y= 6,60 2x = 6,90 - 3y x = ( 6,90 - 3y)/2 wstawiamy do drugiego równania 3(6,90 - 3y)/2 + 2y = 6,60 20,70 - 9y + 4y = 13,20 - 5y = 13,20 - 20,70 - 5y = - 7,50 y = 7,50/5 = 1,50 2x + 3y = 6,90 2x + 3 razy 1,50 = 6,90 2x + 4,50 = 6,90 2x = 6,90 - 4,50 2x = 2,40 x = 1,20 pączek kosztował 1,20 zł 18 zł podzielić przez 1,20 =15 pączków

Dodaj swoją odpowiedź