Sprawozdanie z wycieszki - Szlakiem bohaterów "Kamieni na Szaniec".

Sprawozdanie z wycieczki
SZLAKIEM BOHATERÓW ?KAMIENI NA SZANIEC?


W słoneczny, piątkowy poranek 21 września 2007 roku pojechaliśmy z klasą do Warszawy na wycieczkę szlakiem bohaterów ?Kamieni na Szaniec?. Był to wyjazd zorganizowany przez Biuro Turystyczne ?Horn?. Brały w nim udział dwie gimnazjalne klasy trzecie oraz trzech opiekunów: wychowawczyni B. Sztylko, nasza nauczycielka plastyki ? J. Kosiorowska oraz nauczycielka języka polskiego z Gimnazjum nr 4 im. Aleksandra Kamińskiego w Legionowie.
Wszystko zaczęło się punktualnie, zgodnie z planem. O godzinie 9:05 wyruszyliśmy spod szkoły. Na trasie spotkaliśmy umówionego przewodnika. Był to starszy pan o białych włosach, owalnej twarzy i o niskiej posturze. Opowiadał nie tylko o samych bohaterach i ich dziejach, ale także ciekawostki związane z Warszawą.
Na początek wycieczki przewodnik przygotował nam niespodziankę, Oprowadził nas po Bibliotece Uniwersyteckiej. Pokazał nam panoramę Warszawy z dachu Biblioteki, na której znajdował się przepiękny ogród.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Liceum Batorego. Oprowadziły nas po szkole dwie uczennice. Pokazywały nam w Izbie Pamięci eksponaty należące do A. Kamińskiego i bohaterów książki.
Odwiedziliśmy tablicę upamiętniającą profesorów i uczniów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Na atrium szkoły widzieliśmy dwa obeliski z czasów bohaterów książki, na których były namalowane symbole Polski Walczącej. Uczennice liceum wspomniały o innym bohaterze związanym ze szkołą ? Krzysztofie Kamilu Baczyńskim.
Kolejnym etapem zwiedzania była Aleja Szucha. Niestety nie mogliśmy obejrzeć muzeum ze względu na prace remontowe. Jedynie przewodnik opowiadał nam o dawnej katowni Gestapo.
Następnie przemieściliśmy się pod Arsenał, który znajduje się nieopodal Placu Teatralnego. Było to miejsce akcji odbicia z rąk wroga ?Rudego?. Przed głazem upamiętniającym akcję zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie klasowe.
Kolejnymi punktami na szlaku bohaterów ?Kamieni na Szaniec? było odwiedzenie pomników: Jana Kilińskiego, Małego Powstańca oraz Pomnika Powstańca Warszawskiego.
W dalszej wędrówce udaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak. Niestety również nie mogliśmy wejść do środka, ponieważ trwały prace konserwatorskie. Charakterystycznym elementem Pawiaku było drzewo wiązu (obecnie obłożone metalem), na którym wisiało mnóstwo tabliczek nagrobkowych.
Ostatnim punktem w programie było zwiedzanie Cmentarza Komunalnego na Powązkach. Przewodnik wskazywał nam groby harcerzy, żołnierzy i w końcu groby bohaterów i autora książki Pt. ?Kamienie na Szaniec?. Oddając hołd zmarłym bohaterom na grobie Rudego zapaliłem w imieniu moim i klasy znicz.
Około godziny 14:40 pożegnaliśmy się z przewodnikiem, który zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Zaimponowała mi jego wszechstronna wiedza. Wiernie przedstawiał fakty wojenne, ponieważ pamiętał tamte czasy. Głęboko w świadomości utkwiły mi jego słowa mówiące o tym, że musimy się dobrze uczyć żeby mieć lepsze życie i być patriotą. O godzinie 15:30 wróciliśmy pod szkołę. Wycieczkę uważam za udaną i chciałbym częściej pogłębiać swoją wiedzę w taki sposób.

Dodaj swoją odpowiedź