napisz historie druku

napisz historie druku
Odpowiedź

Proces upowszechniania informacji przy użyciu ręcznego przepisywania tekstów był pracochłonny i kosztowny. Znaczącą zmianą była Reprodukcja tekstów za pomocą metod mechanicznych. Drukowanie przy pomocy drewnianych klocków, na których techniką drzeworytu wycinano lustrzane Odbicie tekstu, znane było już w Chinach w II w. naszej ery. Pierwsza drukowana Książka pochodzi z Korei z roku 704. Dzieło wydrukowano przy pomocy klocków drukarskich - na drewnianej płycie wycinano wszystkie litery. Proces udoskonalano. Pierwsza Książka wydrukowana ruchomą czcionką powstała w Korei w 1234 roku. Liczyła 50 tomów, a ukazała się 28 kopiach. Rozwój technik druku w Azji został zahamowany przez wielką komplikację języków, liczących kilka tysięcy znaków. Wynalazek druku w Europie dokonał się niezależnie i poprzedzony był również stosowaniem drzeworytniczych technik powielania tekstów. Najstarszym drukiem ruchomej czcionki w Europie jest jedyna zachowana Kopia dziewięciu stron niemieckiego tekstu z kalendarzem, wydrukowanego przez Gutenberga w Moguncji prawdopodobnie w 1454 roku. Najbardziej znanym wydaniem jest jednak, uznawana za dzieło pionierskie, 42-wierszowa Biblia Gutenberga. Ma ona Objętość 643 kartek, Nakład wynosił prawdopodobnie około 165 egzemplarzy. Z zachowanych do dziś 48 sztuk, część mistrz wydrukował na papierze, a część na pergaminie. Tworzenie składu trwało nawet kilka miesięcy, ale i tak Proces trwał krócej i był tańszy od przepisywania ręcznego lub druku blokowego. Przy prasie pracowano w duecie: jedna Osoba obsługiwała prasę i rozprowadzała farbę, druga nakładała i zdejmowała papier. Najstarsze druki, zwane inkunabułami, miały wygląd pisma ręcznego, a wszelkie ozdoby takie jak ilustracje, nagłówki i inicjały domalowywano ręcznie. W czasach renesansu książki opuszczały drukarnie w postaci broszur - pozszywane i bez oprawy. Zdobienie i oprawę pozostawiano nabywcy. Pod koniec XV wieku istniało w Europie kilkaset drukarni, a na Rynek trafiło kilkanaście milionów książek. Z czasem zaczęto stosować technikę druku wielobarwnego. Wynalazek Gutenberga był jedną z kluczowych innowacji renesansu. Wielokrotnie ulepszany, ręczny dobór poszczególnych liter przetrwał aż do wynalezienia linotypu u schyłku XIX wieku. Na przełomie XVIII i XIX w. rękodzielnicza dotąd Produkcja książek zaczęła się zmieniać w mechaniczną i przemysłową. W 1814 r. zastosowano szybkobieżną maszynę drukarską napędzaną maszyną parową. Upowszechniła się litografia. W 1847 opatentowano rotacyjną maszynę drukarską. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił Przełom w technice składu. W 1884 wynaleziono Linotyp - mechaniczne urządzenie do składania czcionek, trzy lata później wprowadzono monotyp. Wprowadzono nowoczesne sposoby przygotowania klisz drukarskich. W 1904 powstała pierwsza Maszyna offsetowa. Obecne drukarstwo zrewolucjonizowały komputery. Teksty montowane są na ekranach i przenoszone na płyty (coraz rzadziej klisze), które wykorzystuje się do produkcji form drukowych.

Historia druku nie należy do zbyt długi historii. Dlaczego? Technika drukowania odnosi się w duże mierze do sposobu nanoszenia obrazu. Jaki jest to sposób? Polega on na odbiciu obrazka po przez odciśnięcie danego wzoru używając specjalnej farby, na zadane podłoże. Problem jest taki, że w skromnej historii długo nie wynaleziono tworzywa, które zdołało w miarę precyzyjnie przyjmować farby, które były stosowane do odciśnięcia wzoru. Pierwszy, podłożem które nadawało się do tego celu był wynaleziony w roku 105 papier. Przy wynalezieniu papieru nie bez znaczenia była nacja Chińska. Dzięki temu wynalazkowi a co za tym idzie narodowi chińskiemu rozwinęła się tak zwana technika estampaż. Dla niewtajemniczonych dodam, że owa technika polegała na masowym wykonywaniu odbitych napisów, bądź też malowideł i rysunków wyrytych w kamieniu. Najstarszym znanym egzemplarzem i do tego zachowanym takowej odbitki jest odbitka drzeworytnicza wyprodukowana właśnie w wyżej wymienionym kraju azjatyckim. Miało to miejsce kilka set lat później od momentu wynalezienia papieru. Jest to czas o którym można powiedzieć o poligrafii czyli o wydajnym powieleniu treści. Dość sprzeczną i kontrowersyjną opinią jest przyjęcie że pierwsza poligrafia miała miejsce kilka set lat wcześniej. Co prawda owszem, miała miejsce wtedy praktyka polegająca na odbijaniu obrazu za pomocą odpowiedni barw, ale stosowano to głównie w celu upiększenia tkanin, a nie tak jak przyjęto obecnie za jedną z zasad druku, utrwalenia na nim informacji.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Ludzie listy piszą

LUDZIE LISTY PISZĄ...
FORMY KORESPONDENCJI DAWNIEJ I DZIŚ
Termin ?korespondencja? wywodzi się z łac. correspondentia (correspondeo- odpowiadam). Epistolografia rozwijała się już od czasów starożytnych, kiedy to sztuka ta stała się...