motyw domu w literaturze i kulturze z bibliografia i 5 przykladoę na 3 kartki a4dodam jeszcze punkty

BACHELARD Gaston : Wyobraźnia poetycka : wybór pism / przeł. Henryk Chudak, Anna Tatarkiewicz. - S. 301-330 : Dom rodzinny i dom oniryczny BENEDYKTOWICZ Danuta, BENEDYKTOWICZ Zbigniew : Dom w tradycji ludowej. - Wrocław : "Wiedza o Kulturze", 1992 CZERMIŃSKA Małgorzata : Dom w autobiografii i powieści o dzieciństwie // W: Przestrzeń i literatura : studia / pod red. Michała Głowińskiego i Aleksandry Okopiń-Sławińskiej. - Wrocław : Zakł. Nar. im. Ossolińskich 1978. - S. 229-252 DOM we współczesnej Polsce : szkice / pod red. Piotra Łukasiewicza i Andrzeja Sicińskiego. - Wrocław : "Wiedza o Kulturze", 1992 DZIUROWA Krystyna : Literatura w motywach : Poradnik Licealisty. - Warszawa : Wydawnictwo "KRAM", 2003 LEGEŻYŃSKA Anna : Dom i poetycka bezdomność w liryce współczesnej. - Warszawa : Wydaw. Nauk. PWN, 1996 PRZESTRZEŃ i literatura : studia / pod red. ruchała Głowińskiego i Aleksandry Okopień-Sławińskiej. - Wrocław : Zakł. Nar. im. Ossolińskich, 1978 ARTYKUŁY Z CZASOPISM BALUCH Alicja : Obraz domu w najnowszej poezji polskiej // Wychowanie w Przedszkolu. - 1991, nr 1, s. 12-17 BOROSA Ewa : Dom jako wartość // Język Polski w Szkole dla klas IV-VI. - 1999/2000, nr 3, s. 76-84 Stereotyp domu w kanonie lektur dla szkoły podstawowej. BRZÓSTOWICZ Monika : Dom rodzinny w "Dolinie Issy" : obecność i wartość // Pamiętnik Literacki. - 1997, z. 2, s. 13-32 Wizerunek domu i kategoria rodzinności w literaturze Czesława Miłosza. BRZÓSTOWICZ Monika : Temat : Rodzina // Polonistyka. - 1994, nr 4, s. 203-208 BRZÓSTOWICZ Monika : "W sześcioletnim planie trzeba szczęśliwych ro­dzin" : o wizerunku rodziny w prozie realizmu socjalistycznego // Pamiętnik Literacki. - 1995, z. 3, s. 45-68 CHAŁOŃSKA Joanna : Człowiek, dom i świat w twórczości Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego // Język Polski w Szkole Średniej. - 1995/96, z. 1, s.44-58 CICIAK Anna : Dom w inicjacji kulturalnej uczniów klasy IV // Język Polski w Szkole dla klas IV-VIII. - 1996/1997, z. 1, s. 17-22 FEDOROWICZ Agnieszka : Dom, rodzina : motyw numeru // Cogito. - 2002, nr 15, s. 27-33 Wpływ domu rodzinnego na jednostkę - ujęcie tematu na maturze. FILEK Jacek : Dom Tischnera // Znak. - 2004, nr 5, s. 69-76 Motyw domu w twórczości filozoficznej. GÓRSKA B. : Jeżeli nie "Nad Niemnem" - to co zamiast? // Polonistyka. - 1994, nr 4, s. 227-231 Dom i rodzina w powieści E.Orzeszkowej HERNASOWA M. : Tematy rodzinne w szkole - dziś i parę epok temu // Polonistyka. - 1994, nr 4, s. 216-218 KSIAŻEK-SZCZEPANIKOWA Aniela : Dom - czyli od Ani znikąd do Ani z Zielonego Wzgórza // Język Polski w Szkole dla kl. IV-VIII. - 1996/97, z. 1, s.47-57 LEGŻYŃSKA Anna : Dom w kulturze // Polonistyka. - 1994, nr 4, s. 197-202 LEGEŻYŃSKA Anna : Dom w poezji // Polonistyka. - 1995, nr 6, s. 409-414 LEGEŻYŃSKA Anna : Edukacja polonistyczna wobec historii literatury // Polonistyka. - 2002, nr 6, s. 341-346 Dom symbolem dziedzictwa tradycji i kultury. MOTWICKA D. : U Borejków i nie tylko tam // Polonistyka. - 1994, nr 4, s. 223-226 W art. o lekcjach nt. domu rodzinnego na podstawie utworów: "Nasza szkapa" M. Konopnickiej, "Kwiat kalafiora" M. Musierowicz, "Ania z Zielonego Wzgórza" L. Montgomery. ORGANOWSKA Elżbieta : Mój i nasz dom - na podstawie "Pieśni o domu" M. Konopnickiej // Drama. - 1999, z. 29, s. 25-26 Określenie problemu: • Konszachty z siłami nieczystymi jako motyw często występujący w tekstach kultury • Odpowiedź na pytanie kim jest szatan? Kolejność prezentowanych argumentów: 1. Biblia- dzieło kształtujące wyobrażenie o siłach nieczystych. • Powszechność motywu kuszenia Adama i Ewy. • Szatan- kusiciel Syna Bożego. • Szatan jako partner Boga w zakładzie o dusze Hioba. 2. Szatan w średniowieczu. • Wizerunek szatana na obrazie pt. „Kwatera Ołtarza” malarza małopolskiego z roku około 1500. • Średniowieczna wizja piekła i szatana w malarstwie Hansa Memlinga, Dirka Boutsa, Hieronima Boscha. 3. Makbet- postać szatana kierującego ludzkim życiem 4. Faust- szatan pierwotny element świata, motyw zakładu Boga z szatanem 5. Dziady cz. III • Szatan w ludzkiej skórze- car • Szatan uosobienie zła, przeciwnik Boga • Szatan- sprawca szaleństwa i opętania 6. Motywy faustyczne w polskich legendach o Borucie i w balladzie A. Mickiewicza „Pani Twardowska”. 7. Cierpiący szatan młodopolski ( poezja Micińskiego i Staffa) 8. Niezwykłość obrazu szatana w powieści Michaiła Bułchakowa pt. „Mistrz i Małgorzata”. Wnioski: • Wyjaśnienie terminu „diabolis” • Aktualność treści zawartych w przywołanych przykładach. Bibliografia przedmiotu: • Zygmunt Hajkowski, Boruta w literaturze pięknej, Prace Polonistyczne, 1937, s. 53-84 • Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury Piw, Warszawa 1996 • Michał Rożek, Diabeł w kulturze polskiej. Szkice z dziejów motywu i postaci, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa- Kraków 1993 • Leszek Kołakowski, Rozmowy z diabłem, Prószyński I S-ka, Warszawa 2005 Bibliografia podmiotu: • Biblia • W. Szekspir, Makbet, • J.W.Goethe , Faust, • A. Mickiewicza, Dziady cz. III, • K.W. Wójcicki, Boruta, • A. Mickiewicz, Pani Twardowska, • L. Staff, Deszcz jesienny, • T. Miciński, Lucyfer, • M. Bułhakow, Mistrz i Małgorzata, proszę ;)