za ołówek i 3 zeszyty zapłacono 51 zł, natomiast za takie same 3 ołówki i 2 zeszyty zapłacono 48 zł. Jaka była cena ołówka, a jaka zeszytu?

za ołówek i 3 zeszyty zapłacono 51 zł, natomiast za takie same 3 ołówki i 2 zeszyty zapłacono 48 zł. Jaka była cena ołówka, a jaka zeszytu?
Odpowiedź

x-cena ołówka y-cena zeszytu x+3y=51 3x+2y=48 x+3y=51 2y=-3x+48 x+3y=51 y=-1,5x+24 x+3(-1,5x+24)=51 y=-1,5x+24 x-4,5x+72=51 y=-1,5x+24 -3,5x=-21 y=-1,5x+24 x=6 y=-1,5*6 +24 x=6 y=-9+24 x=6 y=15

x-ołówek y-zeszyt układ równań: x+3y=51 /*-3 3x+2y=48 układ równań: -3x-9y=-153 3x+2y=48 -3x i 3x się skraca i zostaje -7y=-105 /:-7 y=15 teraz x: x+3y=51 x+3*15=51 x+45=51 x=51-45 x=6

Dodaj swoją odpowiedź