Mandarynki i nektarynki kosztują tyle samo. Jeśli mandarynki stanieją o 4%, zaś nektarynki zdrożeją o 15%, to o ile procent więcej trzeba będzie zapłacić za 2 kg mandarynek i 3 kg nektarynek? x-cena mandarynek i nektarynek 96%x- cena mandarynek po obniżce 115%- cena nektarynek po podwyżce przed obniżka i podwyżka cena za 2kg mandarynek i 3kg nektarynek 5x cena po podwyżce nektarynek i obniżce mandarynek 2*0,96x+3*1,15x=5,37x 5x-100% 5,37x-y y=107,4% 107,4%-100%=7,4% Cena podniosła się o 7,4%
x- początkowa cena mandarynek , cena za kg y-początkowa cena nektarynek , cena za kg x=y zakładamy że kilogram mandarynek , nektarynek kosztuję 5 zł 2*5+3*5=25zł (100% - 4%)x + (100% + 15%) y 2 * 4,8 + 3 * 5,75 = 9,6 + 17,25 =26,85 zł 25zł 100% 26,85 zł x x=26,85 * 100 % :25 = 2685% : 25 =107,4 % 107,4 % - 100 % =7,4 % Odp.Trzeba zapłacić o 7,4 % więcej. Mam nadzieję ,że pomogłam ;D
Mandarynki i nektarynki kosztują tyle samo. Jeśli mandarynki stanieją o 4%, zaś nektarynki zdrożeją o 15%, to o ile procent więcej trzeba będzie zapłacić za 2 kg mandarynek i 3 kg nektarynek?
Mandarynki i nektarynki kosztują tyle samo. Jeśli mandarynki stanieją o 4%, zaś nektarynki zdrożeją o 15%, to o ile procent więcej trzeba będzie zapłacić za 2 kg mandarynek i 3 kg nektarynek?...