Pijemy ją, używamy do wytwarzania elektryczności, nawadniania pól uprawnych. I do granic możliwości eksploatujemy jej zasoby. Czy światu wystarczy wody? Jedną z największych sprzeczności tkwiących w naturze ludziej jest to, że cenimy sobie tylko te rzeczy, których nam brakuje. Wodę doceniamy dopiero wtedy, gdy wysychają studnie. A wysychają nie tylko na terenach podatnych na suszę, ale również tam, gdzie zazwyczaj wody było pod dostatkiem. Problem niedoboru wody dobrze rozumieją ci, którzy borykają się z nim na co dzień.Według Sztokholmskiego Instytutu Ochrony Środowiska aż jedna trzecia ludności świata żyje na obszarach dotkniętych umiarkowanym lub ostrym niedoborem wody. A zapotrzebowanie na nią wzrastało w tempie ponad dwukrotnie przewyższającym współczynnik przyrostu naturalnego. Z drugiej strony zasoby wodne są w zasadzie stałe. Głębsze studnie i nowe zbiorniki mogą chwilowo pomóc, jednak ilość opadów atmosferycznych i wód podziemnych w istotny sposób się nie zmienia. Dlatego, jak oceniają meteorolodzy, w ciągu 25 lat ilość wody przypadająca na osobę może zmniejszyć się o połowę. Według Sztokholmskiego Instytutu Ochrony Środowiska aż jedna trzecia ludności świata żyje na obszarach dotkniętych umiarkowanym lub ostrym niedoborem wody. Wpływ na zdrowie Jak niedobór wody odbija się na ludziach? Po pierwsze, szkodzi zdrowiu. Nie chodzi o to, że umrą oni z pragnienia, lecz o to, że niska jakość wody używanej do gotowania i picia jest przyczyną chorób. Około 80 procent chorób i przeszło jedna trzecia zgonów w krajach rozwijających się to skutki korzystania ze skażonej wody. W półpustynnych krajach Trzeciego Świata zbiorniki wodne są często zanieczyszczone ludzkimi bądź zwierzęcymi odchodami, pestycydami, nawozami lub chemikaliami przemysłowymi. Uboga rodzina może nie mieć innego wyjścia, jak tylko wykorzystywać taką zanieczyszczoną wodę. Z pozoru trudno uwierzyć, że planeta, której większą część powierzchni zajmuje woda, cierpi na jej niedobór. Jednak 97% wody na świecie nie nadaje się do picia ani nawadniania ze względu na duże zasolenie, a znaczna część pozostałej jest uwięziona w niedostępnych zasobach wód głębinowych, lodowcach i lądolodach. Nic, więc dziwnego, że badacze wypróbowują techniki pozwalające wykorzystać nieprzebrane zasoby wód oceanicznych. Technologia odsalania wód słonych i słonawych jest dobrze rozwinięta, lecz nadal kosztowna, i stosuje się ją obecnie wyłącznie w bogatych, lecz suchych regionach strefy przybrzeżnej.
łońce taki niby upał i oczywiście jak ją pije a tam gdzieś w oddali fabrykę z której wychodzi bardzo ciemny dym. Będzie to znaczyło że do życia potrzebna jest woda a fabryki niszczą środowisko ponieważ ten dym dostaje się gdzieś do góry i powstają kwaśne deszcze i spływają do wód." Woda jest najważniejsza więc dbaj o środowisko.
Zasoby wodne, a potrzeby człowieka.
Zasoby wodne, a potrzeby człowieka.
Człowiek wykorzystuje wodę w celach spożywczych, higienicznych, sanitarnych oraz w gospodarstwie domowym. W przemyśle woda jest wykorzystywana w procesach technologicznych, a ponadto pośredniczy w przetw...
zasoby wodne a potrzeby człowieka- plakat
zasoby wodne a potrzeby człowieka- plakat...
Plakat " Zasoby wodne a potrzeby człowieka" i do tego wnioski. Bardzo proszę o pomoc, potrzebne jest mi to na grudzień.
Plakat " Zasoby wodne a potrzeby człowieka" i do tego wnioski. Bardzo proszę o pomoc, potrzebne jest mi to na grudzień....
Zasoby wodne a potrzeby człowieka
Pijemy ją, używamy do wytwarzania elektryczności, nawadniania pól uprawnych. I do granic możliwości eksploatujemy jej zasoby. Czy światu wystarczy wody?
W dobie rewolucji przemysłowej XIX i XX wieku niepomiernie wzrosło zapotrzebo...
Zasoby wodne świata i ich ochrona
„Zasoby wodne świata i ich ochrona”
Człowiek pozbawiony jedzenia może przeżyć ponad miesiąc, bez wody natomiast
tylko kilka dni. Zasoby wody na naszej planecie wystarczyłyby na zaspokojenie potrzeb całej
zie...