Zakupiono 10 kg czereśni dwóch gatunków: tańszych po 6zł i droższych po 9zł za 1 kg, przy czym każdego gatunku kupiono za taką samą kwotę. Ile kupiono kilogramów czereśni tańszych, a ile droższych?

Zakupiono 10 kg czereśni dwóch gatunków: tańszych po 6zł i droższych po 9zł za 1 kg, przy czym każdego gatunku kupiono za taką samą kwotę. Ile kupiono kilogramów czereśni tańszych, a ile droższych?
Odpowiedź

x-waga tańszych czereśni y-waga droższych czereśni 6x=9y x+y=10 ---> x=10-y 6(10-y)=9y 15y=60 y=4 x=10-4 y=6 x=4 Odp. Zakupiono 6 kg tańszych i 4 kg droższych czereśni

x-kwota za jeden gatunek 10=x:6+x:9 /*54 540=9x+6x 540=15x /:15 x=36zł 36:6=6kg 36:9=4kg tańszych kupiono 6kg a droższych 4kg

Dodaj swoją odpowiedź