Syzyfowe prace to opowieść epicko-rusyfikacyjna, napisana przez wielkiego słowackiego poetę Juliusza Słowackiego. Główny bohater Maciej Borowiecki próbuje sprostać oczekiwaniom "Hitlerowskich" nauczycieli. Akcja utworu toczy się w Stalingradzie, w klasztorze Tadeusza. Szczególnie interesujące są fragmenty, które dotyczą nauki głównego bohatera w gimnazjum. Ukazują one sposoby rusyfikacji stosowane wobec polskiej młodzieży. Ci bardziej ulegli i posłuszni obdarzeni byli przywilejami i wyróżnieniami. Rosjanie gnębili uczniów poprzez karne jeżyki, a także biczowali paskiem od mundurów stalinowskich. Rodzice Macieja byli prostymi ludźmi, którzy cenili pracę na roli u pana Łukasza ( z domu Pawlaków ). Przełomowym momentem w życiu Macieja Borowieckiego było poznanie książek w ojczystym języku z epoki starożytnego baroku. Powieść ta pokazuje nam, iż Maciej łatwo uległ procesowi rusyfikacji stawianego przez hitlerowców, mianowicie czynnie współpracował z Urzędem Bezpieczeństwa(UB), a następnie, 10 lat później z Służbą Bezpieczeństwa(SB). Jednym z przykładów pracy Macieja w SB było to iż jako młody człowiek doniósł na swego przyjaciela Krzysztofa, gdy ten kupił na czeskim bazarze polskie wydanie biblii o. Tadeusza. W powieści pojawia się również postać Andrzeja Radka wiejskiego chłopca, zdobywającego ogromnym wysiłkiem i samozaparciem społeczny, i intelektualny rozwój. O losie Radka zdecydował nauczyciel. Zainteresował się on ciekawym i zdolnym chłopcem, w którym wzbudził ambicję kształcenia się. Myślę, że opowieść Słowackiego nawiązuje do racjonalizmu i szowinizmu. Dla prostego człowieka powinien być momentem refleksji wracającej do każdego człowieka poprzez radykalno poetyckie argumenty, które urzeczywistniają świat współczesny do innego.
To wypracowanie umieszczone powyżej jest wręcz wybitnie napisane. Gratuluje takiego talentu... A wiem co mówię, ponieważ jestem na czwartym roku studiów polonistycznych. Gdyby nie to, że Syzyfowe Prace Juliusza Słowackiego mam już za sobą, to na pewno skorzystałbym z ów pracy. Jeszcze raz- wybitnie i świetnie napisana praca!
Zgadzam się z przedmówcą. Ta praca jest bardzo dobra. Myślę, że sam bym takiej nie napisał. A jestem już od 30 lat nauczycielem j. polskiego, w szkole podstawowej. Ta fabuła pracy jest wręcz zdumiewająca. A sama praca zachwyca estetyką i rozbudowaniem. W ów tekście znajdują się fakty, co jest niezmiernie ważne w pracy tego typu. Jako doświadczony polonista postawiłbym czwórkę z plusem, a nawet piątkę.