Za sześć filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42 złote. Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć tależyków z tego samego zestawu.Tym razem zapłaciła 26 złotych.Ile kosztowała filiżanka, a ile tależyk?

Za sześć filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42 złote. Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć tależyków z tego samego zestawu.Tym razem zapłaciła 26 złotych.Ile kosztowała filiżanka, a ile tależyk?
Odpowiedź

Za sześć filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42 złote. Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć tależyków z tego samego zestawu.Tym razem zapłaciła 26 złotych.Ile kosztowała filiżanka, a ile tależyk? 6f + 6t = 42 2f+ 6t = 26 4 f = 42 - 26 = 16 f=4 8 + 6t = 26 t= 3 f= 4

x - cena talerzyka y - cena filiżanki 6y + 6x = 42 2y + 6x = 26 |*(-1) 6y + 6x = 42 -2y - 6x = -26 4y = 16 |:4 y = 4złote 6*4 + 6x = 42 6x = 42 - 24 6x = 18 |:6 x = 3 złote Filiżanka kosztowała 4 zł, a talerzyk 3 zł.

6 + 6 = 42 2+ 6 = 26 4 = 42 - 26 = 16 filiżanka=4 8 + 6t = 26 tależyk= 3 Filiżanki= 4

Dodaj swoją odpowiedź