3kubki i 3 szklanki kosztują 24zł. 2kubki i 5 szklanek kosztują 25zł. Ile kosztuje jedna szklanka a ile jeden kubek? Bardzo proszę o szybkie rozwiązanie Dziękuję

3kubki i 3 szklanki kosztują 24zł. 2kubki i 5 szklanek kosztują 25zł. Ile kosztuje jedna szklanka a ile jeden kubek? Bardzo proszę o szybkie rozwiązanie Dziękuję
Odpowiedź

x - cena jednego kubka y - cena jednej szklanki 3x + 3y = 24 / :3 2x + 5y = 25 x + y = 8 2x + 5y = 25 x = 8 - y 2(8 - y) + 5y = 25 x = 8 - y 16 - 2y + 5y = 25 x = 8 - y 3y = 9 / :3 x = 8 - y y = 3 x = 5 y = 3 Jedne kubek kosztuje 5 zł, a jedna szklanka 3 zł nie wiedziałam jak wstawić klamerki więc poodzielołam kolejne części =)

x- kubek y- szklanka ( 3x + 3y = 24 / :3 ( 2x + 5y=25 (x+y=8 (2x + 5y=25 (x=8-y (2*(8-y) + 5y=25 (x=8-y (16-2y+5y=25 (x=8-y (3y=25-16 (x=8-y (3y=9 /:3 (x=8-y (y=3 (x=8-3 (y=3 (x=5 (y=3 odp. Jeden kubek kosztuje 5 zł, a szklanka 3zł.

Dodaj swoją odpowiedź