Charakterystyka Heraklesa

Herakles, czyli gł. bohater „Mitologii” J. Parandowskiego jest synem Dzeusa i królowej Alkmeny.
Chłopca nie wychowywał Zeus, tylko przybrany ojciec-Amfitrion. Dzięki temu, że bohater był postacią zrodzoną ze związku człowieka i boga, nazywany jest herosem. Zeus chciał, żeby był on nieśmiertelny, dlatego też podjął próbę nakarmienia chłopca mlekiem swojej żony Hery , która spała. Bogini jednak się przebudziła, po czym odtrąciła cudze dziecko i znienawidziła malca. Podjęła nawet próbę uśmiercenia niemowlęcia, poprzez nasłanie dwóch węży na dziesięciomiesięcznego Heraklesa. Zostały one jednak uduszone przez dziecko, które miało nieograniczoną siłę, będąca po dzisiejszy dzień jest symbolem wyróżniającym go spośród innych mitologicznych postaci.
Bohater jest również porywczy i impulsywny, przez co czasem żałował niektórych czynów. Myślę tak, ponieważ w czasie trwania lekcji nauczyciel chciał, by młodzieniec wybrał sobie książkę, którą przeczyta. Zadanie nie spodobało się młodzieńcowi, dlatego Herakles postanowił go zabić . Za to wykroczenie Amfitiron postanowił wyrzucić go z domu. Kolejną sytuacją udowadniającą tą właśnie cechę jest napad szału w świątyni przez, który bohater zabił swoją pierwszą żonę, a dzieci udusił. A przecież bardzo mocno kochał swoją rodzinę. Po przemyśleniu sytuacji czynu żałował. Heros postanowił udać się do wyroczni delfickiej, gdzie Pitia kazała mu wykonać XII prac z rozkazu króla mykeńskiego, czyli Eurysteusa. Wszystkie zadania były pokutą, jaką musiał wypełnić bohater, by odkupić swoje zbrodnie. Każde czynność była bardzo niebezpieczna, gdyż narażały herosa na utratę życia. Dzięki temu, że udało mu się je wszystkie wykonać, udowodnił on swoje kolejne cechy charakteru, którymi są m.in. ambicja, odwaga , czy pomysłowość i umiejętności dyplomatyczne. Ostatnie z wymienionych zalet wyszły na jaw podczas wykonywania następnego zadania, którym było schwytanie łani ceryntyjskiej. Zwierzę będące ulubienicą Artemidy nie mogło zostać skrzywdzone, dlatego też schwytanie jej było bardzo czasochłonne, kiedy jednak udało się to Heraklesowi, heros musiał przekonać boginię, by ta pozwoliła mu na zabranie zwierzęcia.
Wysoki, dobrze zbudowany, błękitnooki bohater z kędzierzawymi włosami spadającymi na opalone czoło stwarzają pozory, mówiące o tym, że jest on przeciętnym osiłkiem, niezbyt inteligentnym. Jednak są to niewłaściwie wyciągnięte wnioski, ponieważ heros w trudnych sytuacjach, które go spotkały musiał szybko wymyśleć sensowne rozwiązanie napotkanej sytuacji. Przykładem jest zadanie, w którym musiał zdobyć złote jabłka z ogrodu Hesperyd. Herakles udał się więc do Atlasa, proponując mu swą pomoc przy podtrzymywaniu firmamentu niebieskiego. Gdy wrócił on z owocami nie chciał ponownie wykonywać swojej kary . Bohater musiał przechytrzyć tytana . Ponownie udało mu się zmierzyć do wybranego celu.
Według mnie trudno jest dokonać jednoznacznej oceny tej postaci. Sądzę tak, dlatego, że pod ogromną muskulaturą Heraklesa skrywa się postać bardzo krucha i silnie przeżywająca wszystkie ludzkie uczucia. Myślę tak, ponieważ w jednej chwili kochał najbliższych mu ludzi, a za chwilę mógł ich zabić. U jednych wzbudzał szacunek, a u innych poczucie lęku. Myślę, że bohater może być wzorcem do naśladowania przez wielu ludzi, niezależnie od ich wieku.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Heraklesa (Herkulesa) SZYBKO!!!

Charakterystyka Heraklesa (Herkulesa) SZYBKO!!!...

Język polski

Charakterystyka Heraklesa

Herakles to grecki heros, syn boga Zeusa i śmiertelnej kobiety Alkmedy. Był najbardziej lubianym i najsławniejszym bohaterem Greków, słynnym z wykonania dwunastu ciężkich prac.

Wygląd zewnętrzny Heraklesa stanowił odzwierciedleni...

Język polski

Charakterystyka Heraklesa

Herakles, czyli gł. bohater „Mitologii” J. Parandowskiego jest synem Dzeusa i królowej Alkmeny.
Chłopca nie wychowywał Zeus, tylko przybrany ojciec-Amfitrion. Dzięki temu, że bohater był postacią zrodzoną ze związku człowieka i ...

Język polski

Charakterystyka Heraklesa.

Mitologia zwiera wielu herosów , którzy mniej lub bardziej odznaczyli się w dziejach historii. Jednym z nich jest herakles syn Zeusa i królowej Alkmeny . Jego boskie pochodzenie sprawiło , iż w wielu dziedzinach nie było mu równego .Był wys...

Język polski

Herakles jego charakterystyka i dwanaście prac

Herakles był synem Dzeusa i królowej Alkmeny. Dzeus chciał, by Herakles był nieśmiertelny, więc próbował przystawić syna do piersi śpiącej Hery, by malec mógł napić się jej mleka. Hera obudziła się, odtrąciła go i znienawidziła. ...

Język polski

Charakterystyka romantyzmu

Preromantyzm - ruchy zapowiadające romantyzm

Sturm und Drank - Okres burzy i naporu w Niemczech, bunt, na ten okres przyada twórczość Goethego i Schillera.

Poezja jezior i grobów - wywodzi się z niej romantyzm, rozwinęła si...