wujek kupił 3 kubki zielone i 3 szklanki,zapłacił 24 zł.A ciocia kupiła 2 kubki zielone,5 szklanek ,zapłaciła 25 zł.Ile kosztuje 1 szklanka a ile 1 kubek?

wujek kupił 3 kubki zielone i 3 szklanki,zapłacił 24 zł.A ciocia kupiła 2 kubki zielone,5 szklanek ,zapłaciła 25 zł.Ile kosztuje 1 szklanka a ile 1 kubek?
Odpowiedź

wujek kupił 3 kubki zielone i 3 szklanki,zapłacił 24 zł.A ciocia kupiła 2 kubki zielone,5 szklanek ,zapłaciła 25 zł.Ile kosztuje 1 szklanka a ile 1 kubek? kubek- x szklanka- y 3x+3y=24 /*(-2) 2x+5y=25 /*3 -6x+(-6y)=-48 + 6x+15y=75 -------------------- 9y=27 y=3 3x+3*3=24 3x=24-9 3x=15 x=5 x=5 y=3

x-kubek y-szklanka 3x+3y=24/×2 2x+5y=25/×3 6x+6y+48 6x+15y=75 - -9y=-27/÷9 y=3 3x+9=24 3x=15 x=5 kubek kosztuje 5 zł, a szklanka 3 zł

wujek kupił 3 kubki zielone i 3 szklanki,zapłacił 24 zł.A ciocia kupiła 2 kubki zielone,5 szklanek ,zapłaciła 25 zł.Ile kosztuje 1 szklanka a ile 1 kubek? oznaczamy: x - cena jednego kubka y - cena jednej szklanki 3x + 3y = 24 /*(-2) (obie strony mnożę przez -2) 2x + 5y = 25 /*3 (obie strony mnożę przez 3) -6x - 6y = - 48 6x + 15y = 75 dodajemy równania stronami ( pozbywamy się x) 9y = 27 /:9 y = 3 podstawiam do 1 równania: 3x + 3*3 = 24 3x = 24 - 9 3x = 15 /:3 x = 5 Odp. Kubek kosztował 5zł, a szklanka 3zł.

Dodaj swoją odpowiedź