Bieg górny - od źródła, po terenach wyżynnych. Bieg środkowy - po terenach nizinnych. Bieg dolny - po terenach nizinnych aż do ujścia.
Rzeka dzieli się na trzy odcinki: górny, środkowy i dolny. W górnym biegu rzeki woda płynie bardzo szybko, zazwyczaj po różnych zboczach. Żłobi ona wąskie i głębokie doliny rzeczne. Siła z jaką płynie woda w tym odcinku jest bardzo duża. Często wykorzystywane są do elektrowni wodnych. Środkowy bieg rzeki charakteryzuje się meandrowaniem, czyli tworzeniem się zakoli w kształcie rzeki. Woda uspokaja się, a jej koryto rzeczne się powiększa. Mogą powstawać starorzecza. W dolnym biegu rzeka ma bardzo szerokie koryto a woda płynie bardzo powoli w porównaniu do górnego biegu. Występuje akumulacja rumowiska, która powoduje, że dno rzeki się lekko podnosi bez zmiany położenia poziomu wody.
1-spadek rzeki 2- prekosc plynacej wody 3-dominujace procesy rzezbotworcze 4- przyklady form rzezb w dolinie a) bieg górny 1-duzy 2-szybka 3-erozja denna wglebna i wsteczna 4- misy, kotly, doliny v ksztaltne b) bieg srodkowy 1-sredni 2-umiarkowana 3-akumulacja i erozja boczna 4-meandry, starorzecza c) bieg dolny 1-mały 2-wolna 3-akumulacja boczna i denna 4-delty Mysle ze o to chodzilo:) Pozdrawiam