wyjasnij dlaczego reforma edukacji , utworzenia szkoly rycerskiej i komisji edukacji narodowej miala tak duze znaczenie dla dobra panstwa

Na sejmie zbiorowym, oprócz zgody na pierwszy rozbiór polski, uchwalili także korzystne dla kraju reformy. Najważniejsza dotyczyła szkolnictwa. Na wniosek króla powołano w 1773r. pierwsze w Europie ministerstwo oświaty- Komisję Edukacji Narodowej (KEN). Miała ona zająć się przeprowadzaniem szkół w Rzeczpospolitej. Przejęła w tym celu szkoły od zlikwidowanych wówczas zakonów jezuitów. Celem reformy oświaty dokonanej przez KEN było wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. W 1765r. założył Stanisław August Poniatowski w Warszawie Szkołę Rycerską. Przygotowywała ona do pełnienia służby w armii lub urzędach państwowych. Ponieważ w tedy Polska nie posiadała wielu żołnierzy w armii ,by bronili Polski przed atakami Rosji, Prus i Austrii.