Tulipan kosztuje x zł , a róża y zł.Za 4 tulipany i 2 róże zapłacono 16zł, a tulipan jest 2 razy tańszy od róży.Ile kosztuje tulipan , a ile róża? trzeba rozwiązać za pomocą układu równań.

Tulipan kosztuje x zł , a róża y zł.Za 4 tulipany i 2 róże zapłacono 16zł, a tulipan jest 2 razy tańszy od róży.Ile kosztuje tulipan , a ile róża? trzeba rozwiązać za pomocą układu równań.
Odpowiedź

cana tulipana - x cena róży - y 4x+2y=16 y=2x 4x+2*2x=16 4x+4x=16 8x=16 x=2 zł y=2*2 y=4 zł Tulipan kosztuje 2 zł, a róza 4 zł.

4x + 2y = 16 x = 2y 4(2y) + 2y = 16 x = 2y 10y = 16 / 10 x = 2y y = 1 3/5 x = 3 1/5 tulipan - 1,60 zł róża - 3,20 zł

Dodaj swoją odpowiedź