Ola za 4 gumki i 6spinek zapłaciła 4,80 zł.Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki?

Ola za 4 gumki i 6spinek zapłaciła 4,80 zł.Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki?
Odpowiedź

4x+6y=4,8 x+10 y= 4,6 |*(-4) 4x+ 6y = 4,8 -4x - 40y = -18,4 __________________ -46y= -13,6 y= 0,3 y= 0,3 x+ 10y= 4,6 y= 0,3 x=1,6 Odp. Gumka 1.6 zł a spinka 0,30zł

Zrobiłam to na układzie równań metodą przeciwnych współczynników: x - gumki y - spinki 4x+6y=4,8 /:4 x+10y=4,6 x+1,5y=1,2 x+10y=4,6 /*-1 x+1,5y=1,2 -x-10y=(-4,6) x+1,5y-x-10y=1,2-4,6 -8,5y=(-3,4) /-8,5 y=0,4 x+10y=4,6 y=0,4 x=4,6-10y y=0,4 x=0,6 spr. 4*0,6+6*0,4=4,8 1*0,6+10*0,4=4,6 gumka - 0,60 zł spinka - 0,40 zł

Dodaj swoją odpowiedź