wykorzystywanie równań do rozwiązywania zadań tekstowych zadanie: Cena kilograma jabłek stanowi 80% ceny kilograma gruszek.Za 2 kg gruszek i 1kg jabłek zapłacono 5,60zł.Jaka jest cena kilograma jabłek a jaka kilograma gruszek?

wykorzystywanie równań do rozwiązywania zadań tekstowych zadanie: Cena kilograma jabłek stanowi 80% ceny kilograma gruszek.Za 2 kg gruszek i 1kg jabłek zapłacono 5,60zł.Jaka jest cena kilograma jabłek a jaka kilograma gruszek?
Odpowiedź

Cena kilograma jabłek stanowi 80% ceny kilograma gruszek.Za 2 kg gruszek i 1kg jabłek zapłacono 5,60zł.Jaka jest cena kilograma jabłek a jaka kilograma gruszek? x-cena kg gruszek y-cena kg jablek y=0,8x |*(-1) 2x+y=5,6 -y+0,8x=0 2x+y=5,6 ------------ 2,8x=5,6 x=2 zł y=1,6 zł

jabłka = 80 % gruszki = 100 % 1 kg jabłek + 2 kg gruszek = 80 % + 2x100% = 280 % 280 % = 5,60 zł teraz obliczymy ile kosztuje 1 %: 5,60zł : 280 = 0,02 zł jabłka stanowią 80 % a więc 0,02 x 80 = 1,6 zł gruszki to 100 % a więc 0,02 x 100 = 2 zł razem: 1 kg Jabłek + 2 kg gruszek = 5,6 zł 1,6 zł +(2 x 2 zł) = 1,6 + 4 = 5.6 zł

Dodaj swoją odpowiedź