Warunki przyrodnicze rozwoju rolnictwa: 1.Gleby - od rodzaju gleby zależy w dużej mierze rodzaj uprawianych roślin i wielkość plonów. 2.Ukształtowanie powierzchni - najbardziej sprzyjające rolnictwu są tereny równinne lub pagórkowate o łagodnych stokach. Takie warunki występują na Nizinach Środkowopolskich, Kotlinach Podkarpackich, a także w pasie pobrzeży. 3.Klimat - istotne są: wielkość i rozkład opadów oraz długość okresu wegetacyjnego. W Polsce roczna suma opadów zapewnia ilość wody potrzebną do uprawy roli, jednakże ich rozkład w ciągu roku jest niekorzystny Warunki pozaprzyrodnicze rozwoju rolnictwa: 1.Forma własności gospodarstw - w Polsce przeważają gospodarstwa indywidualne. Znacznie mniej jest gospodarstw spółdzielczych. 2.Struktura wielkości gospodarstw rolnych - większość gospodarstw rolnych w Polsce nie przekracza 5 ha, więc nie przynoszą dużych zysków. W takim przypadku nie można zainwestować w ich rozbudowę czy też mechanizacje. 3.Mechanizacja rolnictwa - ma duży wpływ na efektywność gospodarki rolnej. W Polsce poziom mechanizacji nie jest zbyt wysoki. Rolników często nie stać na zakup nowych urządzeń. Urbanizacja jest to proces rozwoju miast juz isniejących , powstawanie nowych miast, Wzrost odsetka ludności miejskiej w stosunku do ogólu ludności, przyjmowanie miejskiego stylu zycia, przez ludnośc nie wiejską. Migracje wewnetrzne -przesiedlenia w granicach jednego kraju; wędrówka, ruch ludności mający na celu zmianę miejsca pobytu na stałe lub okresowo, zarówno w obrębie kraju, jak i z jednego kraju do drugiego.
1, Opisz warunki rozwoju rolnictwa (te przyrodnicze i pozaprzyrodnicze)? 2, Co to jest proces urbanizacji, i na czym polega? 3, Co to migracje wewnętrzne?
1, Opisz warunki rozwoju rolnictwa (te przyrodnicze i pozaprzyrodnicze)? 2, Co to jest proces urbanizacji, i na czym polega? 3, Co to migracje wewnętrzne?...