1. Łodyga składa się z odcinka płożącego się po ziemi, widlasto rozgałęzionego z drobnymi liśćmi. Szczytowa częśc łodygi wyrasta pionowo i zakończona jest kłosem lub kilkoma kłosami zarodnionośnymi. 2. Ich zarodniki służą do osuszania sączących się ran
1) To bylina z łodygą czołgającą się, często osiągającą długość 1 metra, widlasto rozgałęzioną.Liście są ustawione zwykle w pięciu, rzadziej w ośmiu szeregach, gęściej w górnej części łodygi, rzadziej w dolnej. Są one małe, całobrzegie lub drobno piłkowane, bez włosków, przeważnie poziomo odstające od łodygi, rzadziej do niej przylegajace. Na dolnej stronie mają wyraźny nerw. Liście zarodniowe są zebrane w kłos. Kłosy osadzone są pojedynczo. Liście zarodnikowe są szerokojajowate, zaostrzone, żółtawe, później brunatnawe, o błoniastym brzegu. Zarodniki dojrzewają w lipcu – wrześniu. Widłak jałowcowaty należy do gatunków obszarów oceaniczno-suboceanicznych o zasięgu okołobiegunowym i jest typową rośliną gęstych borów jodłowych i sosnowych, a także bagiennych borów brzozowo-sosnowych i brzozowo-świerkowych. Jest to roślina cieniolubna. W lecznictwie ludowym zarodniki tej rośliny stosowano jako środek przeciw wszom i innym pasożytom zewnętrznym. Zarodniki tego gatunku zawierają dużo łatwopalnego olejku eterycznego i z tego powodu były wykorzystywane do czyszczenia kominów z sadzy. W Polsce jest to gatunek chroniony. 2) Zarodniki widłaków jeszcze dziś znajdują różne zastosowanie. Zbiera się je z dojrzałych kłosów zarodniowych i suszy. Używane są jako zasypka dla niemowląt i na rany lub jako otoczka w produkcji pigułek.
1.Sporofit jest zieloną, samożywną, pokrytą drobnymi, liśćmi, osiągającą kilkadziesiąt centymetrów długości. Sporofile podobne są do liści płonnych 2.Zarodniki widłaków były używane do produkcji ogni sztucznych a zarodniki widłaka goździstego do produkcji likopodium (substancja zapobiegająca zlepianiu sie pigułek recepturowych)
1. Opisz budowę WIDŁAKA. 2. Do czego są używane zarodniki WIDŁAKÓW?
1. Opisz budowę WIDŁAKA. 2. Do czego są używane zarodniki WIDŁAKÓW?...