Oblicz zawartość procentową poszczególnych pierwiastków w poniższych związkach; K₂O Al₂O₃ H₂O H²SO₄ H₃PO₄ H₂CO³

Oblicz zawartość procentową poszczególnych pierwiastków w poniższych związkach; K₂O Al₂O₃ H₂O H²SO₄ H₃PO₄ H₂CO³
Odpowiedź

K₂O 39*2+16=94 100%-94 x=16 1600/94≈17% a K 83% Al₂O₃ 27*2+16*3=54+48=102 4800/102≈47% O 53%Al H₂O 1*2+16=18 200/18≈11% H 89% O H²SO₄ 2+32+16*4=98 200/98≈2% H 3200/98≈32,5% S 65,5% O H₃PO₄ 3+16*4+31=98 300/98≈3% H 3100/98≈31,5% P 65,5% O H₂CO³ 2+12+16*3=62 200/62≈3% H 1200/62≈19% C 78% O

mK₂O=94u %K= 7400%/94=78,7% %O=100-78,7=21,3% mAl₂O₃=102u %Al=5400%/102=ok.52,9% %O=100-52,9=47,1% mH₂O=18u %H=200%/18=11,1% %O=100-11,1=88,9% mH²SO₄=98u %H=200%/98=ok.2% %S=3200%/98=32,7% %O=100-34,7=65,3% mH₃PO₄=98u %H=300%/98=3% %P=3100/98=31,7% %O=100-34,7=65,3% mH₂CO³=62u %H=200/62=3,2% %C=1200/62=19,4% %O=100-22,6=77,4%

K₂O K-83 O-17 Al2O3 Al-53% O-47% H2O H-14% O-86% H2SO4 H-2 S-33% O-65% H3PO4 H-3% P-32% O-65% H2CO3 H-3,25% C-19,35% O-77,4%

Dodaj swoją odpowiedź