Trzy gumy do żucia i cztery dropsy kosztują razem 360 groszy.Cztery gumy i 5 dropsów kosztuje 460 groszy. Dropsy są o 20 groszy droższe od gumy.Jle kosztuje jedna guma ?

Trzy gumy do żucia i cztery dropsy kosztują razem 360 groszy.Cztery gumy i 5 dropsów kosztuje 460 groszy. Dropsy są o 20 groszy droższe od gumy.Jle kosztuje jedna guma ?
Odpowiedź

x-gumy do żucia y-dropsy 3x+4y=360 [gr] 4x+5y=460 [gr] x+20=y-cena dropsa, teraz podstawmy pod y aby obliczyć cene gumy: 3x+4(x+20)=360 3x+4x+80=360 7x=280 /7 x=40 Odp. Jedna guma kosztuje 40 groszy.

x - gumy x+20 dropsy 3x + 4(x+20) = 360 4x + 5(x+20) = 460 3x + 4x + 80 = 360 4x + 5x + 100 = 460 7x = 360 - 80 9x = 460 - 100 7x = 280 9x = 360 x = 40 x = 40 dropsy kosztowały : x + 20 = 40 + 20 = 60 groszy a guma 40 groszy

x-cena 1 gumy y-cena 1 dropsa 3x + 4y = 360 4x = 5y = 460 x+20=y 3x + 4y =360 x= y-20 3(y-20) +4y =360 x= y-20 3y-60+4y=360 x= y-20 7y=360+60 x= y-20 7y=420 x= y-20 y=60 x=40 odp jedna guma kosztuje 40 groszy

Dodaj swoją odpowiedź