Zad.1 a)Za 35 dag. sera zapłaciłem 5,46zł.Ile kosztuje 1kg tego sera? b)Za 0,3 szynki zapłaciłem 7,44zł.Ile kosztuje 40 dag. tej szynki? Proszę o obliczenia:) z góry dziekiuje

Zad.1 a)Za 35 dag. sera zapłaciłem 5,46zł.Ile kosztuje 1kg tego sera? b)Za 0,3 szynki zapłaciłem 7,44zł.Ile kosztuje 40 dag. tej szynki? Proszę o obliczenia:) z góry dziekiuje
Odpowiedź

a) 5,46 * 100 / 35 = 15,6 b) 7,44 * 40 / 30 = 9,92

a) 35dag= 0,35kg 0,35kg - 5,46 zł 1 kg - x ___________ x = 5,46: 0,35 x = 15,6 zł b))Za 0,3 szynki - nie jest podana jednostka wziąłem kilogramy 0,3 - 7,44 zł o,4 - x __________ x = (0,4 * 7,44):0,3 x = 2,976: 0,3 x = 9,92 zł

a) Metoda proporcji: 35 dag - 5,46 zł 10 dag - 1,56 zł 100 dag (1 kg) - 15,60 zł Odp. 1 kg sera kosztuje 15,60 zł. b) Metoda proporcji: 0,3 kg - 7,44 zł 0,1 kg - 2,48 zł 0,4 kg - 9,92 zł Odp. 40 dag tego sera kosztuje 9,92 zł.

Dodaj swoją odpowiedź