Kod genetyczny jest uniwersalny, więc u wszystkich organizmów bez względu na stopień ich rozwoju, dany kodon wyznacza ten sam aminokwas. Prawa Mendla – reguły przekazywania cech dziedzicznych. Pierwsze prawo Mendla (prawo czystości gamet) – każda gameta posiada tylko jeden allel z danej pary alleli genu. Drugie prawo Mendla (prawo niezależnej segregacji cech) – geny należące do jednej pary alleli są dziedziczone niezależnie od genów należących do drugiej pary alleli.
Kod genetyczny jest uniwersalny, więc u wszystkich organizmów bez względu na stopień ich rozwoju, dany kodon wyznacza ten sam aminokwas. Tutaj jest trochę o Prawie Mendla: http://www.bryk.pl/teksty/liceum/biologia/genetyka/18792-prawa_mendla.html i tutaj: http://portalwiedzy.onet.pl/36770,,,,mendla_prawa,haslo.html LICZĘ NA NAJ pozdro
Kod genetyczny jest uniwersalny - sposób jego zapisywania oraz odczytywania jest podobny u wszystkich organizmów. I Prawo Mendla - prawo czystości gamet Do gamet przechodzi zawsze tylko jeden allel genu odpowiedzialnego za daną cechę. W zygocie zaś spotykają się oba allele - jeden pochodzący od matki, drugi od ojca. II Prawo Mendla - niezależnej segregacji cech Jeżeli organizmy różnią się dwiema lub więcej cechami, to cechy te dziedziczą się w sposób niezależny od siebie, tworząc w kolejnych pokoleniach dowolne kombinacje.