Kupiono 3kg ciastek po a zł i 2kg ciastek o 50gr droższych . Ile kosztuje 1kg mieszanki?

Kupiono 3kg ciastek po a zł i 2kg ciastek o 50gr droższych . Ile kosztuje 1kg mieszanki?
Odpowiedź

{(3*a)+2*[(a+0,5)]}:(3+2)=[3a+(2a+1)]:5=(5a+1):5=a+0,2[zł.]

a - cena 1kg tańszych ciastek a+50gr - cena 1kg droższych ciastek Cena mieszanki 5kg = 3*a+2*(a+50gr)=3a+2a+100gr=5a+100gr Cena 1kg mieszanki = 5a+100gr/5=a+20gr Odp: Cena kilograma mieszanki wynosi a+20gr

a - cena 1 kg tańszych ciastek a+50gr - cena 1kg droższych ciastek Cena mieszanki 5kg - 3*a+2*(a+50gr)=3a+2a+100gr=5a+100gr Cena 1kg mieszanki - 5a+100gr/5=a+20gr Odp: Cena kilograma mieszanki wynosi a+20gr

Dodaj swoją odpowiedź