Warszawa jako produkt turystyczny
Warszawa Jako Produkt Turystyczny
Warszawa jako produkt turystycznych
Opisywanym przeze mnie produktem turystycznym jest historyczne miasto Warszawa.
Warszawa jest miastem niezwykłym, położonym w środku Europy, na przecięciu szlaków komunikacyjnych komunikacyjnych z zachodu na wschód i z północy na południe kontynentu. Stolica Polski intryguje przyjezdnych swoją historia jak i klimatem. Ciekawi swoją odmiennością. Tu przenikają się wpływy kultury zachodniej i wschodniej Europy. Warszawa jest głównym ośrodkiem politycznym, siedzibą naczelnych władz państwa (Sejmu i Senatu przy ulicy Wiejskiej, Prezydenta na Krakowskim Przedmieściu, Premiera w alejach Ujazdowskich) i przedstawicielstw państw obcych (ambasady i konsulaty). Jest też ośrodkiem gospodarczym, znajdują się tu główne instytucje finansowe, takie jak Narodowy Bank Polski, PKO, Bank Handlowy, giełda papierów wartościowych. Warszawa jest ważnym węzłem komunikacji kolejowej (5 dużych dworców), drogowej (zbiega się 5 międzynarodowych dróg kołowych) i lotniczej (międzynarodowy i krajowy port lotniczy Okęcie).
Miasto zaskakuje dynamicznym rozwojem, niemal codziennie pojawiają się nowe inwestycje zmieniające oblicze Warszawy. Stolica jest pełna kontrastów. Po wojennych zniszczeniach zabytkowe pałace, kościoły, gmachy i zespoły architektoniczne zrekonstruowano z dużą dokładnością. Dziś budowle historyczne sąsiadują z nowoczesną architekturą. Tętniąca życiem metropolia bez trudu odnajduje się w Europie. Pozostawia niezapomniane wrażenia gościom i oferuje szanse tym, którzy zdecydują się zostać tu na dłużej.
Najważniejsze obiekty w Warszawie
W centrum miasta na uwagę zasługuje Stare Miasto salon kulturalny stolicy, który w sezonie letnim staje się sceną dla koncertów, występów trup teatralnych galerią dla malarzy. Schodzące ku Wiśle zaułki rozbrzmiewające muzyką oraz stylowe kafejki pozwalają na chwilę wytchnienia po zwiedzaniu muzeów. Starówka to raj dla miłośników muzyki sakralnej. Stare Miasto po wojennych zniszczeniach zostało odbudowane tak wiernie ze znalazło się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Najbardziej reprezentacyjną arterią miasta jest Trakt Królewski. To szlak, łączący Zamek Królewski z pałacami w Łazienkach w Wilanowie. Kształtowały przez wieki, urzeka klimatem pałaców kościołów oraz mieszczańskich kamienic. Spacer Traktem Królewskim to wędrówki przez stulecia. Przejście całej trasy zajmuje około godziny jednakże ten czas pozwala na poznanie historii naszej stolicy. Kolejnym obiektem który warto zwiedzić są Powązki Cmentarz Żydowski. gdzie do dnia dzisiejszego ślady dziedzictwa kulturowego Polskich Żydów licznie zamieszkujących dawną Warszawę. Atrakcją warszawską jest też Cytadela imponująca wielkością i grozą XIX wiecznej fortyfikacji, jeden z najlepiej zachowanych w Polsce zespołów architektury obronnej. Zaciekawić może również klasycystyczna zabudowa zachodniej pierzei placu bankowego. Od 1955 roku przybywających do Warszawy ciekawi Pałac Kultury i Nauki położony w centrum miasta na największym placu w Europie. Pałac jest najwyższym budynkiem w kraju dominuje nad Warszawą pełniąc rolę drogowskazu dla nie znających miasta turystów. Warszawa jest miastem, które w ostatnich latach bardzo szybko rozbudowuje się, powstają nowoczesne budynki o bardzo ciekawej architekturze dobrze wkomponowane w krajobraz miejski.
Ośrodki kulturalne Warszawy
Dokonując analizy miasta jako produktu turystycznego należy stwierdzic iż Warszawa jest jednym na najważniejszych ośrodków kulturowych w Polsce.
Dorobek kulturalny Warszawy posiada największy w kraju ośrodek nauki i kultury; znajdują się tutaj szkoły wyższe, w tym największa polska uczelnia i najstarsza w Warszawie — Uniwersytet Warszawski (UW, zał. 1816) oraz największa w kraju uczelnia techniczna — Politechnika Warszawska; liczne biblioteki, m.in. Biblioteka Narodowa, Biblioteka Główna UW, teatry dramatyczny, dla dzieci, 2 teatry operowe, operetka, Filharmonia Narodowa; główny ośrodek radiowy i telewizyjny, wytwórnie filmowe, kina, galerie sztuki, muzea, siedziby towarzystw muzycznych, wydawnictw (m.in. Wydawnictwo Naukowe PWN); co 5 lat odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina, co roku — Międzynarodowe Targi Książki; ośrodek turystyczny; różnorodne obiekty sportowe — tor jazdy szybkiej na lodzie, baseny, stadiony, tor wyścigów konnych (Służewiec); rozległe tereny zielone, m.in. parki — Łazienkowski, Ujazdowski, Praski, ogrody — botaniczny, zoologiczny, zespoły parkowo-rekreacyjne na Moczydle, Szczęśliwicach, w Powsinie, lasy — Bielański, Kabacki, wawerskie. Na obrzeżach miasta oraz w jego otoczeniu intensywna uprawa warzyw, owoców, kwiatów.
Edukacja w Warszawie
Omawiając placówki oświaty w Warszawie chciałbym wymienić najważniejsze z nich.
Uniwersytet Warszawski – jedna z najważniejszych polskich uczelni państwowych, założony w 1816.Jego władze, część administracyjna i niektóre z wydziałów urzędują w zabytkowych gmachach przy Krakowskim Przedmieściu. Dawny gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, tzw. Stary BUW, po wybudowaniu dla biblioteki nowego, przestronnego lokum na ulicy Dobrej, został zmodernizowany. Obecnie znajdują się w nim sale wykładowe.
Poza kampusem głównym mieści się m.in. Wydział Nauk Ekonomicznych (ul. Długa - Muranów / Nowe Miasto), Wydział Psychologii (Muranów - ul. Stawki), Wydział Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich, Wydział Zarządzania (Mokotów - ul. Szturmowa), Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji (Centrum - ul. Żurawia), Wydział Socjologii i Filozofii.
Politechnika Warszawska (PW) – jedna z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Za oficjalną datę powstania Politechniki Warszawskiej przyjmuje się rok 1915, ale już od 1898 istniał Instytut Politechniczny w Warszawie z rosyjskim językiem wykładowym. Uczelnia sięga tradycjami do 1826, kiedy to powstała Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego.
Główny kompleks Politechniki położony jest w centrum Warszawy. Jest to obszar między aleją Niepodległości, ulicami Nowowiejską i Koszykową. Kluczowe miejsce przy Placu Politechniki zajmuje Gmach Główny. Oprócz tego do Politechniki należą budynki w okolicach głównego kompleksu oraz przy ulicach Rakowieckiej, Narbutta, Wołoskiej, Waryńskiego (D.S. Riviera), Batorego (Stodoła), Wawelskiej i Placu Narutowicza. Na terenie Politechniki Warszawskiej działają licznie organizacje studenckie i koła naukowe, a także niekomercyjne media studenckie: portal polibuda.info, radio internetowe Radio Aktywne oraz miesięcznik kulturalny.
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (w skrócie: WAT) - wyższa wojskowa uczelnia techniczna w Warszawie. Rozpoczęła działalność 1 października 1951. Uczelnia mieści się w warszawskiej dzielnicy Bemowo, przy ul. Gen. Sylwestra Kaliskiego, byłego rektora uczelni. Od roku 2001 przyjmuje w poczet studentów także osoby cywilne, które po ukończeniu studiów nie mają żadnych zobowiązań wobec MON. Od roku akademickiego 2006/2007 WAT ponownie rozpoczęła kształcenie kandydatów na oficerów Wojska Polskiego.
Baza Noclegowa
Stolica jest miastem w którym każdy niezależnie od ilości posiadanych pieniędzy, może wygodnie przenocować jak i dobrze zjeść. W Warszawie czeka na turystów ponad 20 tysięcy miejsc noclegowych w ponad 150 obiektach. Każdy znajdzie coś dla siebie od schronisk młodzieżowych przez hotele klasy turystycznej, pokoje gościnne, do ekskluzywnych apartamentów dla wymagających turystów i biznesmenów. W Warszawie znajduje się około 100 hoteli, 13 schronisk młodzieżowy 4 campingi.
Baza Gastronomiczna
Kuchnia Warszawska reprezentuje tradycje kulinarne Polski jak i krajów Europy oraz całego świata. Wszelkie tradycje przywędrowały do stolicy wraz z napływającymi do niej przez wieki nowymi mieszkańcami. Każdego tygodnia w Warszawie powstaje kilka nowych restauracji. W samym Śródmieściu jest ich dziś ponad 600, co sprawia że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Potrawy które goszczą na polskim stole, nie zależnie od pory roku czy świąt to : bigos, kotlet schabowy kapustą, flaki, placki ziemniaczane, gołąbki oraz pierogi. A na pierwsze danie restauratorzy polecają żurek z biała kiełbasą grochówka barszcz czerwony z uszkami i wiele innych polskich przysmaków. W Warszawie coraz częściej pojawiają się miejsca, gdzie nie tylko można smacznie i niedrogo zjeść, ale potańczyć lub posłuchać dobrej muzyki aby miło spędzić czas i lepiej poznać atmosferę Warszawy.
Promocja miasta
Promocja miasta opiera się głównie na takich narzędziach marketingowych jak:
- Internet: informacje dotyczące zabytków, kultury, tradycji, imprez kulturalnych, bazy noclegowej oraz gastronomicznej itp. zamieszczane są nie tylko na głównej, oficjalnej stronie miasta, ale także na licznych innych oficjalnych i nieoficjalnych stronach poświeconych miastu nie tylko w polskich ale również i zagranicznych portalach internetowych.
- Prasa Warszawa to miasto, które niesie nie tylko przekaz historyczny, możliwości edukacyjne, ale również możliwość spędzania ciekawie czasu, tak więc miasto reklamowane jest w licznych folderach, gazetach, czasopismach nie tylko branży turystycznej ale i rozrywkowych, a także licznych magazynach dla młodzieży.
- Foldery i plakaty: Oferty spędzania czasu wolnego w stolicy reklamowane są nie tylko poprzez sprzedaż bezpośrednią w biurach podróży, portalach internetowych ale również poprzez foldery i plakaty przedstawiające symbole miasta, liczne hasła reklamowe, znaki itp.
- Telewizja: Warszawa to miasto słynące z bogatej historii, licznych imprez kulturalnych, bogate w liczne gwiazdy polskiej sceny, dlatego też niemal codziennie słyszymy w telewizyjnych wiadomościach, programach informacyjnych oraz kulturalnych o nowych wydarzeniach w mieście które niewątpliwie wpływają na dalszy wzrost atrakcyjności miasta
- Targi turystyczne: Warszawa prezentowana jest na największych imprezach targowych na całym świecie np. na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB w Berlinie, Tour Salon w Poznaniu, TT Warsaw i wielu innych. Na targach przedstawia się sylwetkę miasta, bogactwo kulturalne i historyczne, folklor, tradycje, zwyczaje, liczne zabytki itp.
Cena
Cena wycieczki do Warszawy zależy od organizatora wyjazdu, jego rodzaju tzn. czy jest to impreza zorganizowana czy też wyjazd na „własną rękę”. Cena uzależniona jest od rodzaju bazy noclegowej z jakiej korzystamy, świadczonych usług gastronomicznych, zwiedzanych przez nas obiektów.
Analiza SWOT
Mocne strony Warszawy
Warszawa jest głównym ośrodkiem politycznym, siedzibą naczelnych władz państwa (Sejmu i Senatu)
Jest też ośrodkiem gospodarczym, znajdują się tu główne instytucje finansowe, takie jak Narodowy Bank Polski, PKO, Bank Handlowy, giełda papierów wartościowych.
Stolica Polski a zarazem główne centrum woj. Mazowieckiego.
Miasto stanowi centrum naukowo-badawcze
Dogodne położenie miasta na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych, dostępność komunikacyjna stale wzmacniana przez realizowane i planowane inwestycje.
Znajdujące się w mieście setki stylowych kawiarenek, pubów i restauracji
Wysoka atrakcyjność inwestycyjna
Relatywnie niskie bezrobocie
Warszawa jest miastem dającym wiele możliwości dla ludzi młodych ciągle rozwijających się
Słabe strony
Wysokie ceny bazy noclegowej
Zły stan dróg
Wysoka cena biletów dla turystów odwiedzających Warszawę na krótki okres czasu
Słaba znajomość mieszkańców języków obcych
Niski poziom zapewnienia bezpieczeństwa turystom
Słaby dostęp do Internetu
Zanieczyszczenie środowiska
Szanse
Wzrost atrakcyjności regionu w wyniku inwestycji w obszarze wysokich technologii
Reklamowanie kraju poprze liczne kampanie, foldery turystyczne
Nowe inwestycje zagranicznych firm
Wzrost zainteresowania Warszawą jako stolicą członkowskiego państwa Unii Europejskiej.
Nawiązywanie międzynarodowej współpracy w ramach programów UE
Zagrożenia
Wzrost konkurencji pozostałych polskich atrakcyjnych miast
Wzrost cen usług turystycznych w kraju
Wzrost cen bazy noclegowej
Niskie poczucie bezpieczeństwa turystów polakich jak i zagranicznych w Warszawie
Źródło: Ulotki foldery Informacyjne „Warszawa w skrócie”