Za 2 grapefruity i 6 owoców kiwi pan Romuald zapłacił 4zł 50 gr. Cena jednego grapefruita była 1,5 wyższa od ceny jednego owocu kiwi. Ile kosztował jeden grapefruit a ile jeden kiwi ? Zapiszcie z obliczeniami !!!!

Za 2 grapefruity i 6 owoców kiwi pan Romuald zapłacił 4zł 50 gr. Cena jednego grapefruita była 1,5 wyższa od ceny jednego owocu kiwi. Ile kosztował jeden grapefruit a ile jeden kiwi ? Zapiszcie z obliczeniami !!!!
Odpowiedź

x-cena grapefruita y-cena kiwi 2x+6y=4,5 x=1,5y 2*1,5y+6y=4,5 3y+6y=4,5 9y=4,5 y=0,5 x=1,5*0,5 x=0,75

x - grapefruit y - kiwi 2x + 6y = 4,5 x = 1,5y / * (-2) 2 * 1,5y + 6y = 4,5 3y + 6 y = 4,5 9y = 4,5 / ÷9 y = 0,5 x = 1,5 * 0,5 x = 0,75 Odp. Grapefruit kosztował 0,75 zł, a kiwi - 0,50 zł.

x-kiwi 1,5x-grejpfrut 6x+2*1,5x=450gr 6x+3x=450gr 9x=450gr x=50gr 1,5x=75gr odp:kiwi kosztowało 50gr, a grejpfrut 75gr.

Dodaj swoją odpowiedź