Cukierki czekoladowe kosztują 9zł za kilogram, a orzechowe 14 zł za kilogram. Ile będzie kosztować kilogram mieszanki sporządzonej z 8kg cukierków czekoladowych i 2 kg cukierków orzechowych?

Cukierki czekoladowe kosztują 9zł za kilogram, a orzechowe 14 zł za kilogram. Ile będzie kosztować kilogram mieszanki sporządzonej z 8kg cukierków czekoladowych i 2 kg cukierków orzechowych?
Odpowiedź

cukierki czekoladowe=9zł orzechowe=14zł (8*9+2*14):10=(72+28):10=100:10=10 odp.:kilogram tej mieszanki kosztuje 10zł

czekoladowe : 8kg *9zł = 72 zł orzechowe : 2kg * 14 zł = 28 zł mieszanka : 72zł + 28zł = 100 zł 100 zł : 10 = 10 zł

Dane: 9zł-cena za kg cukierków czekoladowych 14zł-cena za kg cukierków orzechowych 8kg*9zł=72zł -cena za 8kg cukierków czekoladowych 2kg*14zł=28zł --cena za 2kg cukierków orzechowych 72zł+28zł=100zł--cena za 10kg mieszanki cukierków 100zł:10kg=10zł Odp:cena za 1kg mieszanki jest równa 10zł

Dodaj swoją odpowiedź