Za 0,5 kg jabłek i 1,5 kg gruszek zapłacono 7,50 zł. Oblicz koszt kilograma jabłek oraz kilograma gruszek, jeżeli 1 kg gruszek jest o 1,80 zł droższy od kg jabłek. (układ równań)

Za 0,5 kg jabłek i 1,5 kg gruszek zapłacono 7,50 zł. Oblicz koszt kilograma jabłek oraz kilograma gruszek, jeżeli 1 kg gruszek jest o 1,80 zł droższy od kg jabłek. (układ równań)
Odpowiedź

x-jabłka y-gruszki 0,5x+1,5y=7,5 y=x+1,8 0,5x+1,5(x+1,8)=7,5 0,5x+1,5x+2,7=7,5 2x=7,5-2,7 2x=4,8 /:2 x=2,4 y=2,4+1,8 y=4,2

Za 0,5 kg jabłek i 1,5 kg gruszek zapłacono 7,50 zł. Oblicz koszt kilograma jabłek oraz kilograma gruszek, jeżeli 1 kg gruszek jest o 1,80 zł droższy od kg jabłek. cena 1kg jabłek a zł cena 1kg gruszek b zł I równanie 1 kg gruszek jest o 1,80 zł droższy od kg jabłek, czyli b = a + 1,80 II równanie Za 0,5 kg jabłek i 1,5 kg gruszek zapłacono 7,50 zł 0,5a + 1,5b = 7,50 Układ równań: b = a + 1,80 { 0,5a + 1,5b = 7,50 Korzystamy z metody podstawiania b = a + 1,80 { 0,5a + 1,5(a + 1,80) = 7,50 b = a + 1,80 { 0,5a + 1,5a + 2,70 = 7,50 b = a + 1,80 { 2a = 7,50 - 2,70 = 4,80/:2 b = a + 1,80 { a = 2,40 b = 2,40 + 1,80= 4,20 a = 2,40 Odp. Kilogram jabłek kosztuje 2,40zł , a kilogram gruszek 4,20zł.

Dodaj swoją odpowiedź