Czy teatr jest potrzebny we współczesnym świecie? - rozprawka

We współczesnym świecie coraz mniej osób docenia i szanuje wartość teatru, staje się on dla wielu przestarzały, a przecież nadal jest on ludziom bardzo potrzebny i kto wie, czy w czasach wojen i przemocy nie bardziej niż kiedykolwiek.
Teatr pokazuje nam źródła konfliktów, których mamy unikać. Jako przykład mogę podać dwa przeczytane przeze mnie dramaty. Pierwszym z nich jest „Romeo i Julia” Shakespeare’a , gdzie występuje duży konflikt między dwoma włoskimi rodami, który prowadzi w rezultacie do śmierci głównych bohaterów. Drugi to „Zemsta” Fredry, w którym cały spór toczy się o mur, jaki miał oddzielać własność dwóch rodzin. Każda ma inne zdanie na temat wielkości swojej posesji i nie godzi się na kompromis. Tym razem jednak wszystko kończy się zgodą. Te i inne sztuki „otwierają nam oczy” na pochodzenie wszelkich konfliktów, konfliktów dzięki temu my sami nie popełnimy już takich błędów jak bohaterowie, wystrzegając się ich źródeł i jednocześnie nabywając jakiegoś doświadczenia.
Teatr przekazuje pozytywne wzorce zachowań i wykształca dobre cechy. Bardzo często sztuki wystawiane w teatrach po prostu skupiają się na tym, by pokazać nam, jak powinniśmy postępować, by było to dobre, mądre i słuszne, a czego powinniśmy się wystrzegać i co jest nie w porządku. Przykładem takiej sztuki są „Dziady” Adama Mickiewicza, w której po zapoznaniu grzesznych duchów rozumiemy, co tak naprawdę jest w życiu ważne, na co należy zwracać największą uwagę i jakimi wartościami powinno się kierować. Możemy się wiele nauczyć oraz uświadomić sobie, co do tej pory robiliśmy źle i co warto w sobie zmienić.
Ostatnim moim argumentem jest fakt, że chodząc do teatru uczymy się kultury i dobrych manier. Wizyta w tym miejscu wymaga od nas zachowania na poziomie i schludnego ubioru. W trakcie występu nie możemy rozmawiać, jeść czy w jakikolwiek inny sposób przeszkadzać widzom. Swoją uwagę należy skupić na sztuce, szanować to, ile zaangażowania i pracy włożyli w nią aktorzy. Do teatru przychodzimy też zawsze punktualnie.
Jednym słowem, teatr uczy, pokazując nam tak naprawdę nasze życie. Trudno nie zgodzić się ze słowami Seneki: „Jak sztuka w teatrze, tak życie; ważne nie jak długo trwa, ale jak jest zagrana”. Uważam, że teatr jest bardzo potrzebny we współczesnym świecie i należy się do niego przekonać, by był odwiedzany równie często jak kino i żeby chodzenie tam przestało być dla wielu nieprzyjemnym przymusem.

Dodaj swoją odpowiedź