Sklep zakupił za 8160 zł pewną ilość cukru. Gdy cukier potaniał o 4 gr za kg, to za tę samą kwotę zakupiono o 80 kg cukru więcej. Ile kg i po jakiej cenie za kg kupiono cukier za pierwszym razem?

Sklep zakupił za 8160 zł pewną ilość cukru. Gdy cukier potaniał o 4 gr za kg, to za tę samą kwotę zakupiono o 80 kg cukru więcej. Ile kg i po jakiej cenie za kg kupiono cukier za pierwszym razem?
Odpowiedź

x-ilośc kg y-cena cukru xy=8160 (x+80)(y-0,04)=8160 xy-0,04x+80y-3,2=8160 za y wstawiamy 8160/x 8160-0,04x=652800/x-3,2=8160 mnożymy obustronnie razy x i skracamy 8160 -0,04x ^2-3,2x=652800=0 równanie kwadratowe delta=b^2-4ac= 10,24-4*(-0,04)*652800=104458,24 pierwiastek z delty wynosi 323,2 x1=(3,2-323,2)/-0,08=4000 x2=(3,2+323,2)/-0,08= liczba ujemna a dziedzina to tylko liczby dodatnie wiec wynikiem jest x1=4000 xy=8160 4000y=8160 y=2,04 zł 4000kg po cenie 2,04 zł

Dodaj swoją odpowiedź