prosze o obliczenie wraz z winikiem i odp. Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłacila 4,80 zl. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zaplacila 4,60 zl. Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki?

prosze o obliczenie wraz z winikiem i odp. Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłacila 4,80 zl. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zaplacila 4,60 zl. Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki?
Odpowiedź

x- cena gumek y-cena spinek 4x+6y=4,8 x+10y=4,6 4x+6y=4,8 4x+40y=18,4 -34y=-13,6 y=0,4zł x=4,6-10y=4,6-4=0,6 cena gumek 0,6zł a spinek 0,4 zł

x - gumki y - spinki 4x + 6y = 4,8 x + 10y = 4,6 / × (-4) 4x + 6y = 4,8 -4x - 40y = - 18,4 -34y = -13,6 / ÷ 34 y = 0,4 x = 4,6 - 4 x = 0,6 y = 0,4 Odp.Gumka kosztowała 60 gr, a spinka 40 gr

x-cena gumki y-cena spinki 4x-6y=4,80 x+10y=4,60 4x+6y=4,80 x=4,60-10y 4*(4,60-10y)+6y=4,80 x=4,60-10y 18,40-40y+6y=4,8 x=4,60-10y 18,40-4,80=40y-6y x=4,60-10y 13,60=34/:34 x=4,60-10y y=0,40 x=4,60-10*0,40 y=0,40 x=4,60-400 y=0,40 y=0,60 Odp.:Jedna gumka kosztowała 0,60 zł, a jedna spinka 0,40 zł.

Dodaj swoją odpowiedź