za sześć filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42 zł . Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć talerzyków z tego samego zestawu.tym razem zaplaciła 26 zł .ile kosztowały filiżanki , a ile talerze

za sześć filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42 zł . Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć talerzyków z tego samego zestawu.tym razem zaplaciła 26 zł .ile kosztowały filiżanki , a ile talerze
Odpowiedź

za sześć filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42 zł . Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć talerzyków z tego samego zestawu.tym razem zaplaciła 26 zł .ile kosztowały filiżanki , a ile talerze x - cena filiżanki y - cena talerzyka układ równań : 6x+6y=42 2x+6y=26 /*(-1) 6x+6y=42 -2x-6y=-26 4x=16 x=4 2*4+6y=26 8+6y=26 6y=18 y=3 x=4 y=3 Filiżanka kosztowała 4zł, a talerzyk 3zł.

x - jeden talerzyk y - jedna filiżnka 6y + 6x = 42 / -6x 2y + 6x = 26 6y = 42 - 6x / :6 2y + 6x = 26 y = 7 - x 2*( 7 - x ) + 6x = 26 y = 7 - x 14 - 2x + 6x = 26 y = 7 - x 14 + 4x = 26 / -14 y = 7 - x 4x = 12 / :4 x = 3 y = 7 - 3 x= 3 y =4 Odp.: Jeden talerzyk kosztuje 3 zł., a jedna filiżanka 4 zł. Mam nadzieję że pomogłam :)

t - talerze f - filiżanki 6f + 6t = 42/ :7 2f + 6t = 26 f + t = 7/ -t 2f + 6t = 26 f = 7 - t 2f + 6t = 26 2(7 - t) + 6t = 26 14 - 2t + 6t = 26 14 + 4t = 26/ - 14 4t = 12/ :4 t = 3 f = 7 - 3 f = 4 odp: Talerzyk kosztował 3 zł, a filiżanka 4.

Dodaj swoją odpowiedź