Rozwiąż układ równań 7kg mandarynek i 9kg pomarańczy kosztuje 80zł .tyle samo kosztuje 9kg mandarynek i 7kg pomarańczy .oblicz cenę 1kg mandarynek i 1kg pomarańczy.

Rozwiąż układ równań 7kg mandarynek i 9kg pomarańczy kosztuje 80zł .tyle samo kosztuje 9kg mandarynek i 7kg pomarańczy .oblicz cenę 1kg mandarynek i 1kg pomarańczy.
Odpowiedź

5zł za kilogram bo one sa po tyle samo 7 + 9 = 16 80 : 16 = 5 Proste? Jasne? To dobrze!

x- cena 1 kg mandarynek y - cena 1 kg pomarańczy 7x+ 9y =80 /*9 9x + 7y=80 /*-7 63x + 81y = 720 -63x - 49y = -560 32y = 150 y= 4,7 7x + 42,3 = 80 7x = 37,7 x=5,4 x=5,4 (zł) y= 4,7 (zł) Odp. Cena za 1 kg mandarynek wynosi 5,4zł, a za 1kg pomarańczy 4,7 zł Prosze o naj xD

x - cena mandarynek y - cena pomarańczy 7x + 9y = 80 9x + 7y = 80 Korzystam z metody wyznaczników W = 7*7 - 9*9 = -32 Wx = 7*80 - 9*80 = 560 - 720 = -160 Wy = 7*80 - 9*80 = 560 - 720 = -160 x= Wx/W x= -160/-32 x = 5zł y= Wy/W y= -160/-32 y= 5zł odp. 1kg mandarynek kosztował 5zł, oraz 1kg pomarańcz kosztował 5zł. Pozdrawiam, Buzzy ;-)

Dodaj swoją odpowiedź