W hurtowni kupiono 200kg cukru i 150kg mąki za 900zł. Cukier sprzedano z zyskiem 25% a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210zł. Oblicz cenę sprzedaży 1kg mąki i 1 kg cukru. Zastosować układ rownań i opisac wszystko dokladnie

W hurtowni kupiono 200kg cukru i 150kg mąki za 900zł. Cukier sprzedano z zyskiem 25% a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210zł. Oblicz cenę sprzedaży 1kg mąki i 1 kg cukru. Zastosować układ rownań i opisac wszystko dokladnie
Odpowiedź

x- cena 1kg mąki y- cena 1kg cukru 200x=150y = 900zł 25/100 * 200x +20/100 * 150y= 210 zł 200x+150y=900 zł 50x+ 30 y= 210 zł //*( -4) 200x+150y= 900 -200x-120y= -840 zł -------------------------- 30y= 60 zł//:30 y= 2zł 200x+150 * 2zł= 900 zł 200x= 900zł - 300 zł 200x= 600z // :200 x= 3zł y=2zł 3zł=100 % x - 25% x=100%-25% x=75% x= 75/100 x= 0,75 3 + 0,75= 3,75 cukier 3,75 zł mąka 2,40 zł Pozdrawiam, Buzzy ;-)

Dodaj swoją odpowiedź