Za dwa pączki i trzy ciastka z kremem Zuza zapłaciła 6 zł i 90 gr.Gdyby kupiła trzy pączki i dwa ciastka zapłaciłaby o 30 gr mniej.Ile pączków mogłaby kupić Zuza za 18 zł? (obliczenia)

Za dwa pączki i trzy ciastka z kremem Zuza zapłaciła 6 zł i 90 gr.Gdyby kupiła trzy pączki i dwa ciastka zapłaciłaby o 30 gr mniej.Ile pączków mogłaby kupić Zuza za 18 zł? (obliczenia)
Odpowiedź

x-cena pączka y-cena ciastka z kremem 2x+3y=6,90-cena 2 pączków i 3 ciastek 3x+2y=6,90-6,60-cana 3 pączków i 2 ciastek 2x+3y=6,90 |*2 [mnożenie obustronne] { 3x+2y=6,90-6,60 |*(-3) [mnożenie obustronne] 4x+6y=13,8 { -9x+(-6)y=-19,8 -5x=-6| :(-5) [dzielenie obustronne] x=1,2[cena jednego pączka] 18:1,2=15[ilość pączkówa za 18zł] odp.Zuza za 18zł mogłaby kupić 15 pączków, bo jeden kosztuje 1,20zł.

x - pączki y-ciastka z kremem 2x+3y=6.90 3x+2y=6.60 2x+3y=6.90 3x+2y=6.60/2 2x+3y=6.90 1.5x+y=3 .30 2x+3y=6.90 y=3.30-1.5x 2x+3(3.30-1.5x)=6.90 y=3.30-1.5x 2x+9.90-4.5x=6.90 y=3.30-1.5x 2x-4.5x=6.90-9.90 y=3.30-1.5x -2.5x=-3/-2,5 y=3.30-1.5 x=1.20 y=1.8 pączek kosztował 1,2 a ciastko 1.8 Odp; Zuzia mogła by kupić15 pączków

Dodaj swoją odpowiedź