Zmieszano cukierki po 17zł za kg z cukierkami po 20 zł za kg i otrzymano 15 kg mieszanki o wartości 270 zł. Ile wzięto cukierków każdego rodzaju?

Zmieszano cukierki po 17zł za kg z cukierkami po 20 zł za kg i otrzymano 15 kg mieszanki o wartości 270 zł. Ile wzięto cukierków każdego rodzaju?
Odpowiedź

Rozwiązanie 17x+20y=270zł x+y=15kg 17x+20y=270zł x=15-y 270-15=255 255-17y+20y=270 x=15-y 3y=15 x=15-y y=5 x=10 Odp:Cukierków wzięto 10kg za 17zł i 5 kg za 20zł.

x - masa cukierków po 17 zł za kg [w kg] 15-x - masa cukierków po 20 zł za kg [w kg] 17*x+20*(15-x) = 270 17x+300-20x = 270 -3x = -30 x = 10 [kg] 15-10 = 5 [kg] Odp.Cukierków po 17 zł za kg wzięto 10 kg, natomiast tych po 20 zł za kg wzięto 5kg.

Zmieszano cukierki po 17zł za kg z cukierkami po 20 zł za kg i otrzymano 15 kg mieszanki o wartości 270 zł. Ile wzięto cukierków każdego rodzaju? 17x+20y=270 x+y=15 x=15-y 17*(15-y)+20y=270 255-17y+20y=270 255+3y=270 3y=270-255 3y=15 /:3 y=5 x=15-5=10 spr. 17*10+20*5=170+100=270 10+5=15 Odp: Wzięto 17kg po10zł i 5kg po20.

Dodaj swoją odpowiedź