na czym polega 1 pomoc medyczna poparzenia stłuczenia skaleczenia zwichnięcia

na czym polega 1 pomoc medyczna poparzenia stłuczenia skaleczenia zwichnięcia
Odpowiedź

Poparzenie- Przemywamy skórę czystą, chłodną (nie lodowatą) wodą przez 20 minut lub do ustania bólu a następnie zakładamy wilgotny opatrunek z jałowej gazy i delikatnie nakładamy bandaż. Przy poparzeniu jamy ustnej poszkodowany powinien ssać kawałki lodu, lub płukać gardło zimną wodą wzywamy pogotowie gdy poparzenie o I stopnia obejmuje 30% powierzchni ciała, o II stopnia obejmuje 20% powierzchni ciała, o III stopnia obejmuje 5-10% powierzchni ciała. Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie na poparzoną skórę wszelkiego rodzaju maści lub płynów oraz przekłuwanie pęcherzy.Nie zdejmujemy ubrania z miejsca oparzenia w przypadku przywarcia do skóry. Stłuczenie-Niewielkie stłuczenia kończyn Stłuczenie to tępy uraz bez uszkodzenia ciała i przerwania skóry. Gdy po stłuczeniu kolana pojawia się zsinienie (tzw. siniak)i obrzęk to pierwsza pomoc polega na tymczasowym unieruchomieniu kończyny, a następnie na ochłodzeniu stłuczonego miejsca zimnym kompresem. (lodem, specjalnym sprayem). Przyspieszają wchłanianie się krwi ciągłe okłady – przez pierwsze 3–4 dni zimne, a potem ciepłe. Najlepsza jest gaza zmoczona w wodzie o temperaturze 10–15°C. W przypadku wystąpienia niewielkiej opuchlizny i bólu należy stosować miejscowe preparaty w postaci kremu, żelu lub maści. Przy bardziej rozległych stłuczeniach wskazana jest konsultacja z lekarzem. skaleczenie-jeśli to lekkie skaleczenie można przemyć wodą utlenioną lub spirytusem. ponieważ może się dostać zakażenia najlepiej przykleić plaster. przy mocnym skaleczeniu-można przemyć woda utleniona i pojechać na pogotowie lub do lekarza Zwichnięcie-przyłożyć zimny okład na zwichnięty staw (np. używając altacetu) unieruchomić staw za pomocą szyny i opaski podać środki przeciwbólowe przetransportować chorego do lekarza (przy zwichnięciach stawów: kolanowego, biodrowego i skokowego – w pozycji leżącej)

poparzenie rane wsadzić pod bierząca wode chwile ja tam trzymać nastepnie poparzene okryc lekko gazą stłuczenia obłorzyć lodem jezeli leci krew naklejić plaster zobaczyć czy nie jest złamana skaleczenia zdezynfekować i przyklejic opatrunek zwichnięcia nie ruszamy ta kończyna obłozyc lodem jezeli złamanie jest otwarye obisnąc ĄD KRWOTOKIEM JAKIMS PASKIEM

Poparzenia - I i II stopień obmyć zimną wodą, poparzenia III i IV i stopnia nie polewać wodą!!! Jeżeli jesteś w stanie opatrzyć całą ranę zrób opatrunek z gazy. Jeżeli nie musisz nie ściągaj ubrania, a kiedy jest taka potrzeba rób to delikatnie i ostrożnie. Stłuczenia - unieruchomić stłuczoną kończynę, przez pierwsze 24h robić zimne okłady (nie należy bezpośrednio przykładać lodu do skóry ponieważ grozi to odmrożeniem). Skaleczenia - obmyć i zdezynfekować ranę, jeżeli doszło do krwotoku, zrobić opatrunek lub po prostu przykleić plaster. Zwichnięcie - unieruchomić ranę i robić zimne okłady lub okłady z płynów kwaśnych (ocet)

Dodaj swoją odpowiedź