wypracowanie na temat agresji:P

wypracowanie na temat agresji:P
Odpowiedź

Co to jest agresja? Pojęcie to bywa definiowane różnie. Najprostsze objaśnienie: “agresja jest to zachowanie polegające na celowym wyrządzeniu krzywdy lub przykrości”. Przejawy agresji Wśród dzieci i młodzieży zaobserwować można następujące przejawy agresji: 1. napastliwość fizyczna (agresja fizyczna) – używanie siły fizycznej przeciw innym, np.: bójki, z innymi, bicie, grożenie biciem, zachęcanie do bicia, przestraszanie. 2. napastliwość słowna – wyrażanie negatywnych uczuć w formie i treści wypowiedzi: kłótnie, krzyki, wyśmiewanie , przezywanie, ośmieszanie, dokuczliwość słowna. 3. napastliwość pośrednia – zachowania agresywne, które bezpośrednio nie godzą wprost w kogoś: szkodzenie poza plecami, tupanie. CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE POWSTAWANIU AGRESJI W SZKOLE 1 . Niepowodzenia w nauce. 2 . Brak akceptacji w grupie rówieśniczej. 3 . Brak akceptacji ze strony nauczyciela i pracowników szkoły. 4. Przymus siedzenia w ławce. 5. Brak możliwości indywidualnego traktowania ucznia w jego problemach szkolnych. 6 . Wywieranie presji przez uczniów starszych i odwrotnie. 7 . Zatłoczone korytarze , szatnie , duża liczebność klas. 8 . Chęć zwrócenia na siebie uwagi. 9 . Frustracje przyniesione z domu. 10 . Brak asertywności. 11 . Niezaspokojone podstawowe potrzeby dziecka ( potrzeba miłości, akceptacji, potrzeba żywienia, potrzeby ekonomiczne). 12 . Brak tolerancji. 13 . Postawa nauczyciela budzi w dziecku negatywne emocje. 14 . Brak zrozumienia. 15 . Niska samoocena. 16 . Ograniczone możliwości realizacji zainteresowań i zamiłowań. 17 . Zbyt częste stosowanie zakazów i nakazów. 18 . Poczucie niesprawiedliwości. 19 . Wyścig szczurów- zła rywalizacja. 20 . Porównywanie dziecka do dziecka. 21 . Przymus odrabiania lekcji.

Nie wszyscy zgadzają się jednak z definicją agresji, przyjmowaną w psychologii społecznej. Niektórzy badacze rozumieją agresję raczej jako wrodzony popęd, a nie zachowanie. Tak rozumiana jest agresja w teoriach psychologii głębi, np. w psychoanalizie i teoriach pochodnych, psychologii ewolucyjnej oraz po części w neuropsychologii. Wg badaczy z tego nurtu agresja jest popędem wrodzonym, który działa podobnie jak popęd seksualny: wraz z upływem czasu dochodzi do kumulowania się napięcia popędowego, które co pewien czas musi zostać rozładowane w odpowiednim zachowaniu. Ludzie różnią się siłą popędu (czytaj: częstością aktów agresywnych) oraz dojrzałością mechanizmów, które przekładają siłę popędu (impuls popędowy) na zachowanie - czyli dojrzałością reakcji agresywnych. Badacze z tego nurtu skupiają się na opisaniu rozwoju agresji w ciągu życia oraz badaniu biologicznego podłoża agresji (np. wpływu hormonów, genów, neurotransmiterów i innych czynników biologicznych na zachowania agresywne). Zobacz też: teoria agresji wrodzonej. Jeszcze inne ujęcie proponuje teoria frustracji - agresji. Badacze ci są zdania, że przyczyną zachowań agresywnych są nieprzyjemne sytuacje i stany - frustracje. W myśl tej teorii zachowania agresywne są zwykle sprowokowane przez czynniki zewnętrzne, które wywołują u ludzi nieprzyjemne stany wewnętrzne takie jak gniew, lęk, ból, nuda etc. Instynktowną reakcją na te nieprzyjemne stany staje jest zachowanie agresywne. Badacze z tego nurtu opisywali przyczyny pojawiania się frustracji, czynniki nasilające frustrację oraz procesy poznawcze, od których zależy interpretowanie danej sytuacji jako frustrującej, w odróżnieniu od sytuacji wywołującej deprywację.

Agresja jest to pojęcie znane dla wszystkich zwłaszcza młodzieży. Agresje najczęsciej spotkamy w szkole np. koledzy przezywają się w pewnej chwili jeden nie wytrzymuje podchodzi do niego i bije, jest to zachowanie naganne. możemy się spotkać z agresją pośród dorosłych ludzi, którzy sprzeczają sie np. za piniądze i dochodzi do bijatyki, potem są z tego wyciągane wielkie konsekwencję, ponieważ człowiek pobity może zgłosić to na policję i wytoczyć za to proces karny. Również w domach jest agresja, gdy rodzice grożą sobie i także dochodzi do konfrontacji. Niestety dzieci mogą mieć to w psychice przez całe dzieciństwo ale także w życiu dorosłym. I takie właśnie zachowania naśladują dzieci, którzy widzieli to u rodziców i zaczepiają innych i zaczynają bić się. Moim zdaniem agresja już zawsze będzie w naszym życiu, ponieważ nad tym nie da się zapanować. Nie wiem czy dobrze.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz wypracowanie na temat " Agresji w szkole "

Napisz wypracowanie na temat " Agresji w szkole "...

Język polski

napisz wypracowanie na temat .dlaczego swiat bez agresji jest lepszy?

napisz wypracowanie na temat .dlaczego swiat bez agresji jest lepszy?...

Język polski

Napisz wypracowanie z co najmniej 10 zdań. Na temat ,,Współczesny świat , światem agresji ."

Napisz wypracowanie z co najmniej 10 zdań. Na temat ,,Współczesny świat , światem agresji ."...

Socjologia

Przyczyny agresji w szkole

Przyczyny agresii i przemocy w szkole

Coraz częściej mówi się w szkołach o narastaniu problemu agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży. Następuje wyraźny wzrost liczby agresywnych zachowań uczniów na terenie szkoły. Nie wi...

Psychologia

Przyczyny agresji i przemocy w szkole.

Coraz częściej mówi się w szkołach o narastaniu problemu agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży. Następuje wyraźny wzrost liczby agresywnych zachowań uczniów na terenie szkoły. Nie wiadomo, dlaczego mamy do czynienia z tak znaczny...