1.Co to jest atmosfer, wiatr, ciśnienie atmosferyczne, wilgotno powietrza, klimat, hydro sfera. 2.Wymień warstwy atmosfery. 3.Jake czynniki wpływają na tęperature powietrza . 4.Opisz ruchy wady morskiej.

1.Co to jest atmosfer, wiatr, ciśnienie atmosferyczne, wilgotno powietrza, klimat, hydro sfera. 2.Wymień warstwy atmosfery. 3.Jake czynniki wpływają na tęperature powietrza . 4.Opisz ruchy wady morskiej.
Odpowiedź

1. - atmosfera - powłoka gazowa otaczająca Ziemię - wiatr - jest to poziomy ruch powietrza , który powstaje , gdy na sąsiadujących ze soba obszarach sa różnice ciśnienia powietrza - ciśnienie atmosferyczne - jest to nacisk wywierany przez powietrze na powierzchnię Ziemi - wilgotność powietrza - jest to zawartość pary wodnej w powietrzu - klimat - to warunki pogodowe powtarzające się przez dłuższy czas na danym obszarze - hydrosfera- jest to powłoka wodna Ziemi przenikającą atmosferę i skorupę ziemską 2. warstwy atmosfery to ; - troposfera - tropopauza -stratosfera - mezosfera - termosfera - egzosfera 3. czynniki wpływające na temperaturę powietrza : - szerokość geograficzna, - zachmurzenie - ukształtowanie powierzchni 4. ruchy wody morskiej to znaczy ,że wody mórz i oceanów są w ciągłym ruchu a przyczynami tych ruchów jest wiatr i siła przyciągania Księżyca i Słońca , wyróżniamy trzy rodzaje ruchow wody morskiej: falowanie ,pływy i prądy morskie

1. Atmosfera - to gazowa powłoka Ziemi. Składnikami powietrza atmosferycznego są: azot, tlen, wodór, dwutlenek węgla, neon i wiele innych gazów. Wiatr - to poziomy ruch powietrza z obszaru podwyższonego ciśnienia do strefy obniżonego ciśnienia. Wyróżnia się różne rodzaje wiatrów m.in.: pasaty, monsun, bryzę oraz fen. Ciśnienie atmosferyczne - to nacisk wywierany przez powietrze na powierzchnię Ziemi. Jego wartość podaje się w hektopaskalach (hPa). Wilgotność powietrza - zawartość pary wodnej w powietrzu. Klimat - ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Hydrosfera - powłoka wodna. 2. Atmosfera jest zbudowana z pięciu warstw. Są to: troposfera, stratosfera, mezosfera, termosfera i egzosfera. 3. Na przestrzenne zróżnicowanie temperatury powietrza wpływa szerokość geograficzna (kąt padania promieni słonecznych) oraz wysokość nad poziomem morza. Duże znaczenie mają również: oddalenie od zbiorników wodnych i rozległych obszarów lądowych, a także prądy morskie. 4. Ruchy wody morskiej to: falowanie, prądy morskie, a także pływy (odpływy i przypływy).

Dodaj swoją odpowiedź