mocz pierwotny- woda, sole mineralne (w postaci jonów), mocznik, glukoza( w dużych ilościach). mocz ostateczny- woda, sole mineralne, mocznik, jony H+, leki dostające się do moczu w procesie sekrecji, (ewentualnie glukoza w minimalnych ilościach). nerki usuwają ZBĘDNE i SZKODLIWE produkty przemiany materii, regulują także poziom wody i soli mineralnych w organiźmie (jest to osmoregulacja). to chyba wszystko, pozdrawiam :))
Mocz pierwotny: glukoza, aminokwasy, woda, witaminy, mocznik, sole mineralne. Mocz ostateczny: woda, sole mineralne, mocznik. Regulują ilośc wody w organiźmie.
Mocz pierwotny zawiera nie tylko szkodliwe produkty przemiany materii, które powinny zostać usunięte z organizmu, lecz również substancje potrzebne, tj. cukry, sole mineralne, witaminy, aminokwasy i wodę. Mocz ostateczny – mocz powstający z moczu pierwotnego w wyniku zagęszczenia, zwrotnej resorpcji i sekrecji w kanalikach nerkowych. Zawiera m.in. wodę, produkty przemiany materii, mocznik. Praca nerek umożliwia odzyskiwanie z moczu wody oraz potrzebnych związków, np. soli mineralnych. Dzięki temu w organizmie znajduje się odpowiednia ich ilość. Jeśli substancji tych jest za dużo, nerki usuwają ich nadmiar z moczem. Mam nadzieje, że pomogłam Pozdrawiam!!