1. Na czym polegała specyfika polskiego oświecenia. 2. Na czym polegała reforma oświaty za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. 3. Czym były obiady czwartkowe.

1. Na czym polegała specyfika polskiego oświecenia. 2. Na czym polegała reforma oświaty za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. 3. Czym były obiady czwartkowe.
Odpowiedź

1.Potępiano zacofanie, nietolerancję i fanatyzm religijny. Krytykowano uprzywilejowaną pozycje szlachty i duchowieństwa,jak również sam podział społeczeństwa na stany. Głoszono hasła wolności człowieka i równość wobec prawa bez względu na pochodzenie społeczne i zamożność. 2.Stanisław August Poniatowski założył Szkołę Rycerską ,która miała kształcić nowoczesną kadrę oficerską gotową do poświęceń dla ojczyzny .Utworzono również w 1773 roku Komisję Edukacji Narodowej (w skrócie KEN)- pierwsze ministerstwo oświaty na świecie. Zadaniem jej była organizacja nowego systemu oświaty oraz wykształcenie pokolenia Polaków w duchu patriotycznym i obywatelskim. Przeprowadzono też reformę szkolnictwa. Miała ona być ważnym elementem reformy całego państwa.W tworzonych szkołach wprowadzono zgodne z duchem oświecenia nauki przyrodnicze,historie ojczystą ,matematykę i geografię ,rezygnujac z łaciny jako języka wykładowego. 3.Obiady czwartkowe były to obiady , które odbywały się w każdy czwartek . Organizował je Stanisław August . Uczestniczyli w nich głównie ludzie pióra i artyści . Goście zasiadali przy skromnie ozdobionym stole . Rozmowy toczyły się na różne tematy międzyinymi o : komisji edukacyjnej , potrzebie reform , literaturze , sztuce i malarstwie , a również o historycznych wydarzeniach w Polsce . Niektórych gości prosił o wygłoszenie swych dzieł . Często czytał swe utwory Ignacy Krasicki (1735 - 1801) były to satyry i śmiesznostki ludzkie . Do gości zaliczali się również : Adam Naruszkiewicz , Grzegorz Piramowicz , Franciszek Zabłocki , Stanisław Trembecki i wielu innych .

Dodaj swoją odpowiedź