Co "dziś" oznacza słowo "Azyl".?? - - I wyjaśnij kto mógł udzielać azylu w starożytnym RZymie. i 2 zad. Opisz w kilku zdaniach czym się zajmowali senatorowie.?

Co "dziś" oznacza słowo "Azyl".?? - - I wyjaśnij kto mógł udzielać azylu w starożytnym RZymie. i 2 zad. Opisz w kilku zdaniach czym się zajmowali senatorowie.?
Odpowiedź

Azyl– miejsce odosobnienia, ucieczki, schronienia, zwłaszcza dla osób ściganych przez prawo. Znaczenie wywodzi się ze zwyczaju, według którego nie można było wydać przestępcy ukrywającego się w sanktuarium.

Azyl to udzielenie przez państwo schronienia cudzoziemcowi, czyli prawa wjazdu i osiedlenia się na swoim terytorium. Zazwyczaj łączy się z odmową wydania /ekstradycji/ cudzoziemca, gdyby tego zażądało inne państwo. W przeszłości azyl był stosowany jako udzielanie schronienia cudzoziemcom prześladowanym w swoich krajach z powodów politycznych, religijnych itp. W historii naszego kraju azylu udzielano całym grupom społecznym prześladowanym ze względów religijnych / żydzi, innowiercy/. Rozwój idei praw człowieka spowodował zastąpienie tak traktowanego azylu instytucją przyznania statusu uchodźcy. Obecnie jest to instytucja stosowana bardzo rzadko /zazwyczaj względem osób, które wyjątkowo się przysłużyły danemu państwu/. W większości przypadków państwa takie ponoszą wówczas koszty pobytu azylanta na swoim terytorium. Warunki i tryb udzielania azylu regulowane przez prawo poszczególnych państw i nie ma w tym zakresie żadnych umów międzynarodowych. W krajach Ameryki Łacinskiej zachował się zwyczaj przyznawania azylu także osobom, które poszukuja schronienia w ambasadach. W Polsce azyl może byc przyznany cudzoziemcowi na jego wniosek, w celu zapewnienia mu ochrony i gdy przemawia za tym ważny interes naszego państwa. Azylu udziela minister spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem spraw zagranicznych. Udzielenie azylu jest jednocześnie zgodą na osiedlenie. Nie ma precyzyjnych kryteriów pozwalających ubiegac się o azyl czy określających tryb jego nadawania. ___________________________________________________________________Senatorzy -mogli nimi zostać członkowie bogatych rodów,zamożni czyli szlachta,którzy z własnych pieniędzy finansowali prace publiczne-byli to urzędnicy,który zasiadał w senacie praktycznie dożywotnio według list cenzorów i odpowiedniego cenzusu majątkowego-kierował polityką zagraniczną,opiniował propozycje uchwał,udzielał rad urzędnikom,obsadzał namiestników w prowincjach.

Dodaj swoją odpowiedź