Pawełki 10 zl 50 gr za kilogram.marcinki 1,2 razy drozsze od pawelkow.Trzeba kupic 30 dag pawelkow i 0,6 kilograma marcinkow.Ile zostanie reszty z banknowtu 20 zl..?

Pawełki 10 zl 50 gr za kilogram.marcinki 1,2 razy drozsze od pawelkow.Trzeba kupic 30 dag pawelkow i 0,6 kilograma marcinkow.Ile zostanie reszty z banknowtu 20 zl..?
Odpowiedź

Pawełki- 10,50 zł/1kg Marcinki- 1,2•10,50zł=12,6zł/1kg 0,3•10,50+0,6•12,6=3,15+7,56=10,71(zł) 20-10,71=9,29(zł) Od.p Z 20 zł otrzymamy 9,29 zł reszty.

10,5 kg- pawełki 1,2 * 10,5= 12,6 - marcinki proporcja to zrobię 10,5-----100% x------- 3o % ( to jest to 30 dag) x= 10,5 * 30/100 x=3,15 tyle kosztuje 30 dag pawelkow 12,6-----100% x------60% x=12,5*60/100 x= 7,56 wyda razem 7,56+3,15= 10,71 ze 20 zl zostanie mu 20-10,71=9,29

30dag = 3kg 3 x 10,5zł = 31,5zł 0,6kg = 6dag 12,6zł : 2 = 6,3zł (tak obliczyłem 0,5 ceny za kg) 12,6zł : 10 = 1,26zł (tak obliczyłem 0,1 ceny za kg) 6,3zł + 1,26zł = 7,56zł Pawełki- 31,5zł Marcinki- 7,56zł

Dodaj swoją odpowiedź