zad 1. położenie serca: a) położeone jest w śródpiersiu za mostkiem b) stozkowaty worek mięśniowy, wielkości pięści danego człowieka, wierzchołkiem zwrócony ku dołowi i w lewo zad 2. Ściana serca jest trójwarstwowa: -wsierdzie -śródsierdzie(mięśniówka) -nasierdzie(tkanka łączna) Podzielone jest na cztery części: dwa przedsionki i dwie komory. Zastawki serca: przedsionkowo- komorowa prawa (trójdzielna) i lewa (dwudzielna) oraz zastawki komorowo- tetnicze (półksięzycowate) zapobiegaja cofaniu się krwi w sercu. Z komór serca wychodzą tetnice: z prawej komory pień płucny a zlewej komory aorta, natomiast do przedsionków dochodzą żyły: do prawego żyły główne inaczej czcze (dolna i górna), do lewego żyły płucne.
2)Serce człowieka jest narządem czterojamowym, składa się z 2komor i 2 przedsionków. Budowa wewnętrzna serca: a przekroju ściany serca możemy wyróżnić trzy warstwy (idąc od wewnątrz): * wsierdzie (łac.endocardium)- jest to jednowarstwowy nabłonek płaski spoczywający na łącznotkankowej blaszce właściwej wsierdzia. Pod nią znajduje się zawierająca naczynia i nerwy (których brak w blaszce właściwej) tkanka podwsierdziowa. # śródsierdzie (łac. myocardium - w szerokim znaczeniu) składa się z trzech głównych elementów: * szkielet serca - znajduje się w podstawie serca na granicy między przedsionkami i komorami. Zbudowany jest z tkanki włóknistej zbitej. Składa się z: o czterech pierścieni włóknistych (łac. annuli fibrosi) otaczających ujścia żylne i tętnicze serca. o dwóch trójkątów włóknistych (łac. trigona fibrosa) - prawy i lewy, leżą pomiędzy pierścieniami włóknistymi otaczającymi ujścia przedsionkowo-komorowe a pierścieniem ujścia aorty. o części błoniastej przegrody międzykomorowej nasierdzie (łac. epicardium) - jest to blaszka trzewna osierdzia surowiczego. Zbudowane jest z jednowarstwowego nabłonka płaskiego spoczywającego na blaszce właściwej nasierdzia (łac. lamina propia epicardii) i leżącej pod nią tkance podnasierdziowej, zawierającej liczne adipocyty. zewnętrzna: Przedsionek prawy (łac. atrium dexter) - zbiera krew z całego organizmu oprócz płuc.Uchodzą do niego: >żyła główna górna-zasadniczo zbiera krew z nadprzeponowej części ciała >żyła główna dolna-zbiera krew z podprzeponowej części ciała >zatoka wieńcowa-uchodzą do niej żyły duże i średnie serca
1. Serce lezy w lewym śródpiersiu za mostkiem. Z zewnatrz jama serca otoczona jest osierdziem zbudowanym z dwóch łącznotkankowych blaszek, między którymi znajduje sie jama osierdzia wypełniona płynem surowicznym. Płyn en redukuje tarcia blaszek podczas skurczu i rozkurczu serca.